Církev a Písmo sv.
Magisterium a biblická studia ve 20. stol.
I. Pontifikát Lva XIII.
II. Pontifikát Pia X.
III. Pontifikát Benedikta XV.
Encyklika Spiritus Paraclitus (15.9.1920) k 1500letému výročí smrti sv. Jeronýma
IV. Pontifikát Pia XI.
V. Pontifikát Pia XII.
VI. Události před koncilem a během koncilu
VII. Koncilní konstituce Dei Verbum (18.11.1965)
VIII. Reorganizace Papežské biblické komise
(Pavel VI. Motu proprio Sedula cura, 1971)
1.Zpochybnění vědecké exegese
Magisteriem oficiálně schválená historicko-kritická metoda v poslední době podléhá kritickým soudům. Poukazuje se na její limity a nedostatečnost. Vytýká se jí, že studuje text výlučně
diachronicky, přičemž je třeba vzít v úvahu také jeho finální podobu a uplatnit tak metody synchronní (narativní, rétorické). Zároveň se objevují požadavky umístit biblické texty do současné perspektivy a klást jim otázky z hlediska psychoanalytického, sociologického a politického.Historicko-kritická metoda je sterilní pro duchovní život.
2. Musí vědecká exegese opomíjet víru?
Jestliže exegese už není chápána jako teologická disciplína (fides quaerens intellectum), nemůže již být užitečná pro teologii, neboť je nemožné postavit most od neutrálního popisného obsahu k teologické skutečnosti . Je třeba, aby se exegese konala výslovně v rámci víry.
3. Víra a nezbytné
Bible zpravuje o náboženských zkušenostech a oslovuje náboženskou schopnost člověka. Jaké bude žádoucí Předporozumění pro přístup k Bibli? Neutrální jako u přírodních věd? Nebo předporozumění dané zkušeností víry? Zdá se, že není pochyby. Pro správnou intepretaci Bible může být nejlegitimnějším vých
odiskem právě zkušenost víry, přesněji řečeno víry, předávané toutéž Tradicí víry, která dala vznik biblickým textům. Takové předporozumění není překážkou objektivity interpretace, ba naopak její podmínkou. Podmínka číst a interpretovat Písmo v témž Duchu, ve kterém bylo napsáno je tedy podmínkou pro objektivitu výkladu. V 1 Kor apoštol Pavel správně prohlašuje, že člověk se schopnostmi pouze přirozenými (psychikos) nepřijímá ty pravdy, které pocházejí od Božího Ducha. Zdají se mu hloupé a nemůže je pochopit, protože ty věci se dají posoudit jen s pomocí Ducha (pneumatikós) (1 Kor 2,14). Kdo nemá toto správné předporozumění, může pochopitelně studovat biblické texty z různých hledisek a dosáhnou zajímavých výsledků filologických, literárních, historických, psychologických a sociologických. Hlavní smysl mu však uniká. Jak říká encyklika Providentissimus Deus, protože nemají pravou víru, neproniknou k dřeni Písma, ale ohlodávají jenom kůru . Jestliže i práce katolických exegetů zůstane u ohlodávání kůry , potom nemůže být duší teologie , neboť takovému studiu chybí duše.
4. Úkol exegety podle Dei Verbum
V DV č. 12 se požaduje
sjednocení dvou úkolů: pozorně zkoumat, (1) co měli svatopisci skutečně v úmyslu vyjádřit a (2) co chtěl jejich slovy Bůh zjevit . V tomto smyslu je pak celý paragraf rozdělen do dvou částí. První vysvětluje, jak objevit úmysl lidských autorů, a druhá upřesňuje, že pro odhalení smyslu Písma je třeba číst a vykládat je "v témž Duchu, ve kterém bylo napsáno . Víra je vskutku tím duchem, v němž se zrodilo Písmo, …a tedy také jedinou bránou pro vstup do jeho nitra .
Výběr z bibliografie
Dei Verbum. In: Dokumenty II. vatikánského koncilu. Praha, Zvon 1995, s. 101-123.
Výklad Bible v Církvi. Dokument Papežské biblické komise z 15
. dubna 1993. Praha, Zvon 1996.
Collins, R.F.: Introduction to the New Testament. London, SCM Press Ltd 19922, s. 356-386.
Krejčí, J.: Slovo Boží. Řím, Křesťanská akademie 1971; Praha, Zvon 1997
2.Laghi, P. Gilbert, M. Vanhoye, A.: Chiesa e Sacra Scrittura. Un secolo di magistero ecclesiastico e studi biblici. Roma, Editrice PIB 1994.
Merell, J.: Studium a četba Bible podle encykliky Pia XII. O časovém podporování biblických studií
. Praha, CMK V. Kotrba 1949.Merell, J.: Úvod do Nového zákona. Praha, ČKCH 19794, s. 108-124.