
Jak pokračovala cesta mého putování po poutních místech Francie, Španělska a Portugalska? Po delší odmlce opět přínáším další zajímavý příspěvek, tentokrát už ze Španělska.
Z Lurd se nočním přejezdem přesouváme z Francouzských pyrenejí do Španělského Santiaga de Compostela.
Santiago de Compostela je město ve Španělsku, od roku 1982 hlavní město autonomního společenství Galicie. Zaujímá plochu 223 km² a čítá kolem 92 000 obyvatel. Od středověku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Evropy. V roce 2000 bylo Evropským hlavním městem kultury.
Santiago de Compostela bylo založeno na přelomu 4. a 5. století. Název města je odvozen z latinského Campus Stellae, tj. hvězdné pole resp. Mléčná dráha. Později pak byl zkomolen na Compostela. V 9. století zde byly objeveny údajné ostatky svatého Jakuba Staršího, jednoho z dvanácti apoštolů. Od vrcholného středověku až dodnes je Santiago jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst s velkou katedrálou.
Na toto poutní místo přijíždíme velmi brzy ráno, kdy je vždu ještě šero a velký klid. Máme možnost si prohlédnout náměstí před katedránou a posléze i samotnou katedrálu sv. Jakuba staršího. V boční kapli katedrály máme slouženou českou mši svatou a poté máme možnost se jít podívat k hrobu sv. Jakuba staršího.
Katedrála se pomalu začíná zaplňovat především turisty. Je zde mnoho věcí na které se člověk může dívat a žasnout. I přes velký počet ldií, je zde místo na modlitbu. Katedrála má mnoho vchodů a kaplí.
Svatý Jakub “apoštol, zemřel r.44 v Jeruzalémě. Bratr sv. Jana Evangelisty, syn rybáře Zebedea a Salome. Spolu se sv. Petrem a Janem byl svědkem Proměnění Páně i jeho zápasu v zahradě Getsemanské. Jako první z apoštolů byl sťat z nařízení krále Heroda Agrippy. Dle španělské tradice šířil Jakub slovo Boží na Iberském poloostrově. Po smrti prý bylo jeho tělo převezeno z Jeruzaléma do Galície. Legenda pochází ovšem až ze 7.stol. a nemá žádný historický podklad. Údajný světcův hrob v Santiagu se stal nejslavnějším poutním místem středověku, ač neexistují žádné spolehlivé doklady o tom, že by ostatky nalezené v Galicii v 9.stol. patřily skutečně sv. Jakubovi. Zobrazován je v poutnickém šatě zdobeném lasturou.”
Svatý Jakub je patron Španělska, válečníků, dělníků, kameníků, drogistů, kloboučníků, vozkařů, kovářů řetězů, poutníků.