
V roce 2000 kardinál Joseph Ratzinger objasnil znaky a symboly nalezené v mariánském zjevení z Fatimy
.-.-.-.-.-.-.-.-
13. května 2017 jsme prožívali 100. výročí mariánských zjevení ve Fatimě v Portugalsku. Za uplynulé století lidé na celém světě rozvinuli různé teorie, které mají dešifrovat a vysvětlit skryté poselství tří "tajemství" Fatimy. Sestra Lucie, nejstarší ze tří pasáčků, řekla, že "
interpretace nepatří k vizionáři, ale k Církvi." Je na Církvi, aby interpretovala různé znaky a symboly Panny Marie z Fatimy, aby věřícím poskytla jasný návod na pochopení toho, co nám Bůh chce odhalit.
Církev to udělala přesně v roce 2000, kdy kardinál Joseph Ratzinger, prefekt Kongregace pro nauku víry, napsal zdlouhavý teologický komentář a výklad slavného "třetího tajemství".
Zde je pět překvapivých odhalení, které se nacházejí v "Třetím tajemství" Panny Marie z Fatimy, jak ji interpretuje kardinál Ratzinger (nyní emeritní papež Benedikt XVI.).
"Pokání, pokání, pokání!"
1. "Klíčovým slovem této třetí části je trojitý výkřik: "Pokání, pokání, pokání!" Na začátku evangelia čteme: "Obraťte se a věřte evangeliu." (Mk 1,15) Rozumět znamením časů znamená přijmout naléhavost pokání - obrácení - víry. To je správná odpověď na tento okamžik historie, charakterizovaný vážnými riziky načrtnutými v následujících slovech. "Ústředním poselstvím Panny Marie z Fatimy bylo "pokání". Snažila se připomenout světu potřebu odvrátit se od zlého a napravit škody způsobené našimi hříchy. Toto je "klíč" na pochopení zbytku "tajemství". Vše nám jasně ukazuje na potřebu pokání.
"Ohnivý meč!"
2. Anděl s hořícím mečem, kterého děti viděly po levé straně Boží Matky, připomíná analogické obrazy z Apokalypsy. Představuje hrozbu soudu, který doléhá na svět. Perspektiva, že svět by mohl být spálen v moři ohně, se dnes už vůbec nejeví jako čirá fantazie. Sám člověk vyhotovil svými objevy ohnivý meč. Vidění pak ukazuje moc, která odporuje ničivé síle - jas Boží Matky a z toho pocházející výzva pokání - pokání - pokání. Vize zaznamenává, že ohnivý meč vyhasl v kontaktu s nádherou Panny Marie. Nejsvětější matka má poslední slovo a její záře může zastavit jakoukoliv katastrofu.
"O budoucnosti není ještě rozhodnuto!"
3. Důležitost lidské svobody člověka je velmi zdůrazněna: budoucnost není nezměnitelně stanovena a výjev, který viděly děti, vůbec není filmem předjímajícím budoucnost, na němž by se už nic nedalo změnit. Celé toto vidění se ve skutečnosti děje jen proto, aby přivedlo na scénu svobodu a zaměřilo ji pozitivním směrem. Smyslem vidění není tedy ukázat film o nezměnitelně stanovené budoucnosti. Jeho význam je přesně opačný: dát do pohybu síly změny na dobro.
Na rozdíl od obecné víry, intenzivní vize, které udělila Panna Maria z Fatimy, nejsou náhledem toho, co se stane. Představují to, co se může stát, pokud nereagujeme na výzvu Panny Marie k pokání a obrácení srdce. Stále si zachováváme svou svobodnou vůli a podněcujeme ji, abychom ji využili pro dobro celého lidstva.
"Krev mučedníků je semeno Církve!"
4. Závěr "tajemství" je povzbudivé vidění, které chce dějiny krve a slz proniknout uzdravující mocí Boha. Andělé sbírají pod rameny kříže krev mučedníků a zavlažují tak duše, které se přibližují k Bohu. Kristova krev a krev mučedníků jsou vnímány společně: krev mučedníků stéká z ramen kříže. Jejich mučednictví se odehrává v solidaritě s utrpením Krista, stává se s ním jedno. "Doplňovat ve prospěch Kristova těla - Církve - to, co ještě chybí jeho utrpení" (Kol 1, 24). Jejich život se stává Eucharistií, začleněním do tajemství zrna, které odumírá a stává se tak plodným. Je pravdou, že vize obsahuje mnoho utrpení a nebezpečí, ale ono není marné. Církev může v následujících letech hodně trpět, a to by nemělo být překvapením. Církev prošla pronásledováním již od ukřižování Pána a naše utrpení v současnosti bude mít jen dobré účinky v budoucnosti.
"Já jsem přemohl svět!"
5. "Mé Neposkvrněné Srdce zvítězí." Co to znamená? Srdce otevřené Bohu, očištěné uvažováním o Bohu je silnější než pušky a jiné zbraně. Mariino fiat, slovo jejího srdce, změnilo dějiny světa, protože uvedlo na tento svět Spasitele, neboť zásluhou tohoto ANO se Bůh mohl stát člověkem v našem prostoru a takový zůstává navždy. Zlý má moc v tomto světě, vidíme to a ustavičně zakoušíme. Má moc, protože naše svoboda se neustále nechává odvádět od Boha.
Ale odkdy má sám Bůh lidské srdce a tak obrátil svobodu člověka směrem k dobru, k Bohu, tedy svoboda rozhodnout se pro zlo nemá již poslední slovo. Od té doby platí slova Písma: "Ve světě máme soužení, ale doufejte, já jsem přemohl svět" (Jan 16, 33). Fatimské poselství nás vybízí důvěřovat tomuto příslibu. V blízké budoucnosti může dojít k utrpení, ale pokud se budeme pevně držet Ježíše a jeho matky, staneme se vítězi.
Zdroj:
Aleteia
Převzato z
http://modlitba.sk/,
článek z 22. 5. 2017 naleznete
zde.