Zajímavé...

Kdo má povolání ke kněžství a do zasvěceného života?

rekli svati Proč je dnes tak málo bohoslovců? Proč jsou v Evropě i jinde zavírány semináře? Proč jsou takto prázdné i mnohé noviciáty? Že by Bůh v naší době a v našem prostředí nevolal ke kněžství a k zasvěcenému životu? Naprosto ne! Bůh i dnes povolává. Jen mnohým povolaným chybí ochota a někdy i odvaha na Boží povolání odpovědět. A někdy může být chyba v tom, že vůbec nezachytí, že jim Bůh toto povolání nabízí.




Štěstí v nalezeném povolání
Každý člověk touží po štěstí – s každým má Bůh plán a to ten pro něj nejskvělejší. Bůh sice nikomu svůj plán necpe a je připraven z něj i ustupovat a danému jedinci ponechat svobodu a nadále mu žehnat v jeho rozhodnutích, které se s jeho nabídkou rozcházejí, ale přece jen je na místě, abychom se zajímali, co se mnou Bůh zamýšlí. Nic lepšího totiž nevymyslíme. Je tedy důležité, tento Boží plán pro mě rozlišit – vždyť nikde nenajdu pro sebe víc skutečného štěstí a opravdového naplnění života, než když přijmu Boží plán se mnou. A Bůh jej chce sdělovat – a to každému. Některé Bůh ve svém plánu zve do manželství, jiné k tomu, aby naplnili svůj život jako svobodní ve světě a byli velkým darem pro druhé. Jsou však i ti, které Bůh zve ke kněžství a do zasvěceného života. Proč je tak málo lidí skutečně šťastných ve svém zvoleném povolání? Možná, že se pro ně rozhodovali bez předchozího poctivého zkoumání otázky: a chce to po mě Bůh?

Rozpoznané povolání – celoživotní jistota
Platí, že pro kněžství (dále bude sice řeč jen o kněžství, ale většina z toho se dá zobecnit i na zasvěcený život a to i pro ženy) se mohou rozhodnout ti, kdo jsou k tomu Bohem povoláni. Pokud ti, kdo jsou takto povoláni zvolí celoživotní zasvěcení se službě Bohu, pak jim v rozhodujících životních chvílích může být velkou útěchou vědomí: jsem tam, kde mě Bůh chce mít, poslouchám jeho hlas a tak si volím toto povolání. Proto ti, kdo se rozhodují pro povolání ke kněžství, musí poctivě zkoumat, promýšlet a promodlovat, zda jej Bůh na tuto cestu opravdu zve. Při tomto zkoumání platí, že čím blíž je člověk Bohu – tedy čím poctivěji vede duchovní život – tím snadněji a pravdivěji pozná, co s ním Bůh ve své lásce a prozřetelnosti zamýšlí. Samozřejmě je dobře vše pak zkonzultovat i se svým duchovním vůdcem.

Někteří se neptají, co chce Bůh
Vždy je dobře si důkladně povšimnout pohnutek, které člověka vedou k této volbě. Ta nejsprávnější pohnutka je láska Boží a odpověď na ni opět láska – její ryzost se tříbí právě v době přípravy. V dřívějších dobách se někteří rozhodovali pro zasvěcený život třeba pod vlivem představy rodičů, že takto budou vážení a že budou mít pohodlnější a zajištěný život. Je sice pravda, že rodiče to se svými dětmi myslí nejlépe, ale i dnes jsme svědky toho, že někteří rodiče směřují své děti podle svých představ, nejraději by rozhodovali za ně a už vůbec se neptají, zda to tak chce Bůh. Naštěstí to není až tak časté a většinou je respektováno, že rozhodnout se musí dítě samo a to zcela svobodně a dobrovolně. Vždy je však třeba nepřehlédnout nepravé diskvalifikující pohnutky, jako například volím si kněžství protože tím někomu něco dokážu, proti někomu tím budu bojovat, zamaskuji svoje neřešené pokrytectví apod.

Dnes nejde o zvýhodněné povolání
Navíc v těchto a podobných případech spojených s nepravým úmyslem můžeme říci „naštěstí“ ovzduší v dnešní společnosti nevnímá kněžství jako zvýhodněné povolání, ba spíš naopak. Takže až tak moc nehrozí, že by je někdo volil ze zištných důvodů s vyhlídkou společenské prestiže, výdělku, dobrého zajištění nebo snadné kariery. Spíše se dá počítat s pohrdáním skrytým nebo i zjevným a ne vždy se vstřícným přijetím. Ani není pravdivá představa pohodlného a zahálčivého života – právě naopak, jde o život plný odříkání, námahy a vnitřní sebekázně spojené s určitým stupněm askeze. Toto povolání není totiž pro ty, kdo se chtějí svatým jen zdát, ale svatým stát.

Bůh většinou povolává obyčejněji a nenápadněji
Jaké jsou tedy známky pravého povolání ke kněžství? V první řadě je třeba připomenout, že mnozí mají představu, že při takovém povolání to musí být tak jako například u sv. Pavla, když spadl před Damaškem z koně a promluvil k němu sám Pán Ježíš. To sice může být, ale je to zcela mimořádné – většinou Bůh povolává mnohem obyčejněji a nenápadněji. A protože mnozí mají představu povolání spojenou s něčím mimořádným, tak přehlédnou, že je Bůh povolává mnohem nenápadnějším a obyčejnějším způsobem. To je jedna z odpovědí na to proč dnes mnozí ani o povolání neuvažují, protože něco mimořádného, kdy by jim Bůh přímo řekl, že je zve nebo že by měli zjevení, nezažili a tichý ale jednoznačný Boží hlas v současném hluku lehce přeslechnou, protože pod pojmem povolání si představují něco neobyčejného – přímo bombastického.

Zdravý, normální a schopný studia
Známky povolání ke kněžství jsou dvojího druhu: přirozené a nadpřirozené. Po stránce přirozené jsou to dary ducha a těla, zdraví a vlohy. Čekatel duchovního stavu má být tělesně i duševně zdravý, aby mohl dobře zastávat povinnosti svého stavu. Musí mít i dostatečné vlohy, aby mohl úspěšně studovat. Zkrátka musí být normální.

Napovědět může neposkvrněné mládí prožité v čistotě
Po nadpřirozené stránce pak je třeba, aby měl adept i některé nadpřirozené dary. Mezi ně patří neposkvrněné mládí prožité v čistotě, jak dříve bylo zvykem říkat v cudnosti – to je důležitá známka povolání. Je sice možné, aby Bůh povolal někoho, kdo nežil čistě a pak se dal na pravé pokání, jak tomu například bylo u sv. Augustýna, ale tyto případy jsou spíše vzácnou výjimkou.

Zbožná náklonnost
Další nepřehlédnutelnou známkou povolání k duchovnímu životu může být někdy až nevysvětlitelná náklonnost ke zbožnosti, kněžím, zasvěceným osobám, modlitbě, setrvávání v kostele apod. Někoho duchovní stav přímo láká a přitahuje a třeba v sobě i živí představu být knězem. Jak vysvětlují učitelé duchovního života, takovýto člověk nemusí pochybovat o tom, že jej Bůh skutečně volá a nemusí už hledat další zvláštní až mimořádná potvrzení.

Stačí rozumové rozpoznání
Ještě jistější než pouhá náklonnost k duchovnímu stavu je rozumové přesvědčení, že v duchovním stavu budu Bohu věrněji sloužit a snadněji dojdu ke spáse než v jakémkoli jiném povolání. Jsou totiž i mnozí, kteří v sobě necítí žádnou zvláštní výše zmíněnou náklonnost nebo touhu po kněžství, ale rozum jej ujišťuje, že v kněžství nebude mít tolik nebezpečí a pokušení, které by mohly ohrozit jeho věčnost a že takto bude schopen Bohu sloužit věrněji a tak bude s větší jistotou směřovat ke své vlastní spáse. Též zde může být dostačující pro rozpoznání povolání nosné vědomí, že jako kněz můžu vykonat víc pro spásu svých bližních modlitbou, pokáním a dobrým příkladem než v jiném stavu. Proto je i v této souvislosti na místě nečekat na další zvláštní ujištění o povolání – toto samotné vědomí stačí a může být nosným pro celoživotní povolání ke kněžství.

Rozpoznaný Boží impulz
U některých se dá rozlišit, že zvláštní souhra okolností napovídá, že cesta k povolání je otevřená a že je to je vlastně ze strany Boží pozvání. Co může být takovou souhrou okolností? U každého něco jiného. U někoho například nečekaný rozhovor (např. papež František), úmrtí někoho blízkého, neúspěch (sv. Alfonz z Liguori), anebo naopak úspěch, ale Bůh právě zde není omezen a v životě každého, kterého hodlá povolat může působit a skutečně i působí zcela originálně. To podstatné je, že jisté události, které by jiný vůbec nedával do nějakých souvislostí a už vůbec ne jako pozvání k povolání ke kněžství, tento člověk začne pro sebe vnímat jinak. A pokud jde o skutečné povolání, pak především v modlitbě zahlédne povolávaný tuto událost v Božím světle.

Pravé povolání je od Boha a ne od pokušitele
Jistou nápovědou že jde o pravé povolání od Boha – a že nejde jen o šálení mysli, anebo pokušení ze strany pokušitele, je i to, že rozpoznané vědomí povolání, ať už je to kteréhokoli zmíněného druhu, je něčím trvalejším, i když třeba jen slabým a tichým rezonováním v srdci a ne jen jakýmsi chvilkovým zábleskem byť sebesilnějším.

Poslední slovo má biskup
Pravost kněžského povolání však nezkoumá jen čekatel, ale také Církev a ta má rozhodující slovo. V případě povolání ke kněžství jde o pohled vychovatelů bohoslovců a biskupa. Právě on rozhoduje, na koho vloží ruce a na koho ne. Biskup přihlíží jak k mravnímu a duchovnímu životu kandidáta, tak i k tomu, zda zvládl vše potřebné po stránce vědomostní. Rozhodnutí biskupa je pak pro daného bohoslovce definitivní zárukou o pravosti či nepravosti jeho povolání.

Jistota povolaných
A když je pak někdo vysvěcen na kněze, je jasné, že může odložit veškeré pochybnosti, protože Bůh měl miliony možností jeho svěcení překazit a neudělal to (podobnou jistotu může mít ten, kdo uzavřel církevní sňatek), takže ze strany Boží je zde jednoznačná odpověď skrz to, co neudělal a co dovolil (svěcení) a tím vše potvrdil. Nese to pro budoucnost jistotu, že není o čem pochybovat a přehodnocovat, protože platí, že Bůh není schizofrenní. Jeho ano je ANO a to trvalé a jeho ne je NE a to už napořád - On svou vůli nemění.


Podle knihy Cesta od P. Klemense Minaříka O.F.M. Praha 1934 zpracoval a doplnil P. Marek Dunda



vydří_2022



Sdílet

Související články:
Noční eucharistické procesí na Svatý Hostýn 30. června 2023 (28.06.2023)
Kněžské svěcení a primice - Milan Werl (06.06.2021)
Sbírka na bohoslovce 2020 (11.06.2020)
Jáhenské svěcení - Jan Kříž (10.06.2020)
Jáhenské svěcení: Jan Kříž (19.05.2020)
Posvícení v Zadních Hamrech 2019 (24.07.2019)
Sbírka na bohoslovce 2019 (23.06.2019)
Nepřehlédněte - sbírka na bohoslovce! (17.06.2019)
Jáhenské svěcení - Vojtěch Libra (23.05.2019)
Sbírka na bohoslovce 2018 (24.06.2018)
Jáhenské svěcení - Ondřej Talaš (04.06.2018)
Dvě primice v Třebíči (30.05.2018)
Kněžské svěcení - Vojtěch Zahrádka (30.04.2018)
Sbírka na bohoslovce (03.07.2017)
PRIMIČNÍ MŠE SVATÁ (01.06.2017)
Povolání ke kněžství (10.01.2017)
Kněžské svěcení - Marek Husák (12.06.2016)
Jáhenské svěcení - Ladislav Bublán (07.06.2016)
Kněžské svěcení a primice - Marek Coufal (27.06.2015)
Kněžské svěcení a primice - Tomáš Fránek (05.06.2015)
Kněžské svěcení v Brně 2015 (12.05.2015)
Jáhenské svěcení v brněnské diecézi 2015 (12.05.2015)
Naši bohoslovci ve šk. roce 1930 - 31 (14.10.2014)
Jáhenské svěcení v brněnské diecézi 2014 (10.06.2014)
Kněžské svěcení a primice - Michal Seknička (01.05.2014)
Jáhenské svěcení - Marek Coufal (23.04.2014)
Nová posila FATYMu (14.08.2013)
Jáhenské svěcení, Brno 2013 (10.07.2013)
Jáhenské svěcení - Jakub Vavrečka (20.04.2013)
Povolání ke kněžství (18.03.2013)
Podpořme šíření víry v misiích (12.02.2013)
Duchovní obnova s českými seminaristy (13.11.2012)
Jáhenské svěcení v Brně (21.07.2012)
Povolání ke kněžství (19.03.2012)
Ministrantský tábor v Arcibiskupském kněžském semináři (13.02.2012)
Jáhenské svěcení (28.04.2011)
Rozhovor s bohoslovcem Lubošem Řihákem (02.11.2010)
Rozhovor s bohoslovcem Markem Coufalem (31.10.2010)
| Autor: P. Marek Dunda | Vydáno dne 15. 03. 2024 | 164 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace