Zajímavé...

I my máme podíl na existenci zla. Proč se pak divíme, že je ho tolik? Co s tím? Existuje cesta ven?

geralt, CC0 Public Domain / FAQ, pixabay.com Říká se, že zlo je nedostatek dobra, asi tak, jako je tma nedostatkem světla. Mně ta definice nikdy moc "nepasovala", protože vím, že zlo existuje konkrétně jako fyzická, lépe řečeno duchovní bytost, ďábel. Ale poslední dobou přemýšlím o tom, že na té definici - že zlo je nedostatkem dobra - něco bude.





Dostalo se ke mně několik podnětů - myšlenek, které, když se spojí dohromady, zapadnou do sebe a vytvoří o tom zajímavý obrázek. Pokusím se je tedy, ty podněty, nějak uspořádat.

CC0, pixabay.com


Pro duchovní život, pro celý náš život, je nejdůležitější, jak je zdůrazňováno mnohými světci a duchovními plnit Boží vůli. Důvěřovat Mu, neboť Bůh má s námi dobrý úmysl. Plán, který máme ve svém životě naplňovat a uskutečňovat. Žít, dělat tak, abychom Mu ty plány s námi alespoň nekazili.

Nejlepším příkladem v tom je nám Panna Maria, služebnice Páně, která plnila Boží vůli tak dokonale, tak úzce spolupracovala s Boží milostí, že se stala nejdokonalejší spolupracovnicí na díle spásy, Spoluvykupitelkou.

Panna Maria byla k tomu vybrána, aby se stala Boží matkou, aby přijala Boží plán, o kterém neměla tušení, ale který ve víře a poslušnosti pokorně přijala. Tuto velkou důstojnost nepovažovala za svou zásluhu, nepovyšovala se.

Říká: " ... budou mě blahoslavit všechna pokolení, ale ne pro mé zásluhy, ale protože mi učinil veliké věci ten, který je mocný, jeho jméno je svaté..." A tak, skrze ni, přišel na svět Bůh, Spasitel světa, přišla na svět spása.

Domenico Ghirlandaio, Navštívení, volné dílo, cs.wikipedia.org


Co by stalo nebo nestalo, kdyby odmítla?

Také my máme plnit Boží vůli. A nemáme se povyšovat, pyšnit, když vykonáme nějaké dobro, když něčeho dosáhneme, protože naše skutky vlastně nejsou naše. - To Bůh je dopředu nachystal, připravil (a ve své vůli) ustanovil, abychom je ve svém životě uskutečnili. A není důvod se pyšnit, připisovat si nějaké zásluhy, protože na jiných místech v Písmě čteme:

"Co máš, aby ti to nebylo dáno..." a jinde "jsme jenom služebníci neužiteční, udělali jsme, co jsme byli povinni udělat..."

Všechno dobré, co máme, co jsme vykonali, připravil pro nás Bůh.
Co je naše? Jenom hřích.

A co je hřích?

Zneužití naší svobody Božího dítěte. Svoboda není svévole, že bychom si mohli dělat, co chceme. Ne. Ten, kdo si to myslí, není svobodný, ale svévolný. Stává se otrokem hříchu. Svoboda je naše zaměření k dobru.

Profesor Ctirad Pospíšil v pořadu o své knize Ježíš Nazaretský, Pán a Spasitel uvádí tento příklad:

Totalita... Noc... Bouchání na dveře ... Tajná policie ... Otevřete! .... Výslech ... Hodný a zlý .... "Ale pan major vám nechce ublížit, jenom nám nahlásíte aktivity vašeho společenství, my přijedeme, zabráníme trestné činnosti a všechno bude fajn..."
Kdy bude člověk svobodnější, když bude souhlasit a začne bonzovat, nebo když řekne, že jim na tu jejich hru neskočí, že "spolupracovat" nebude, i když si tím způsobí problémy a pěkně si to odskáče?

Hřích je odklon od Boží vůle, tedy naše svévole, upřednostnění našeho "JÁ" a dání ho do protikladu s Božím záměrem.

Jedna z definic hříchu je "minutí se cíle." Netrefit se, netrefit, zabloudit ... To je špatně, hřích je zlo....

CC0, pixabay.com


A už se nám zde nastiňuje odpověď na otázku z úvodu: "Proč je tolik zla?"

Jak hřešíme? Myšlením, slovy a skutky ... a nekonám, co mám konat (tedy zanedbáváním dobrého). To jsou dobré skutky, které jsme nevykonali, skutky, které nám Otec připravil a my jsme to svou leností, nedbalostí, opomenutím, ať už z jakéhokoli důvodu, nevykonali.

A tyto nevykonané skutky také někde chybí. Má to své následky. Nevzniklo dobro, které mělo vzniknout a to se potom umenšuje, je ho méně nebo se nezabránilo nějakému zlu. A tak zlo množstvím hříchů narůstá, zanedbáváním dobrého se neumenšuje a my se pak divíme, že je ho tolik, protože má své plody a následky, které dávají vznikat dalším hříchům se svými plody a následky ...

A je to i naší vinou.

Proto Panna Maria stále vybízí k obrácení. Ona, která tak dokonale plnila (a plní) Boží vůli svou spoluprací s Bohem a jeho milostí spolupracovala na díle spásy světa, v jednom svém poselství v Medžugorji hovořila i o naší úloze v díle spásy:

"Vůbec netušíte, jak jste důležití. Bůh s vámi počítá..."

Ve svém plánu spásy počítá s dobrými skutky, které pro nás vymyslel a připravil, abychom je uskutečnili. (srov. Ef 2,10) A když ty skutky nevykonáme...

Vždyť i z Fatimy jasně zazněla slova, závažná slova, že do pekla přichází mnoho duší jen proto, protože se za ně nikdo nemodlí.



CC0, pixabay.com


Máme tedy velikou zodpovědnost. A svobodu, kterou nám Bůh dává, a která je znakem velké důstojnosti, ale i nesmírné zodpovědnosti.

A tak tu máme i odpověď na druhou otázku: "Proč to Bůh dopouští?

Nechce z nás mít tupé nástroje, ale nechává nám důstojnost Božích dětí, svobodu, abychom se my sami rozhodli pro Boží plán s námi, pro partnerství a spolupráci s Ním... Spolupráci, spoluúčast na spáse své, ale i nám svěřených lidí ...

My však tuto svobodu často a velmi zneužíváme. A tak je svět ve stavu, v jakém je. A nemusíme si ani pouštět zprávy, cítíme to na sobě, vidíme to kolem sebe. V omezené míře, ne v plnosti a i tak to nejsme schopni snést.

Bzlo už toho tolik ztraceno, tolik promarněno. Zmařené životy nejen nenarozených dětí, ze kterých mohli a měli být učitelé, řemeslníci, zemědělci, lékaři, vědci ...., manželé, rodiče nebo kněží .... Ale i mnoho dalšího, nenávratně ztraceného a zničeného, co už nikdo nenahradí. Zmařené životy, ukradená dětství, psychologické problémy, rozvrácené rodiny, lidé trpící závislostmi na kdečem a zmatené falešnými ideologiemi, ztracené existence, předčasná a zbytečná úmrtí...

Co s tím?

Nesmíme ztrácet naději. A hlavně je třeba vrátit se k Bohu, bez kterého - jak také zaznělo v Medžugorji v jednom z poselství - není budoucnost. Říká to i sám Pán Ježíš v nádherném podobenství o vinném kmeni (Jan 15). "Beze mne nemůžete dělat nic... "

Je potřeba obrácení, pokání.

I když jsme toho tolik promarnili, ztratili a zkazili, nebo právě proto, musíme uznat, že jsme slabí, nedokonalí a hříšní. Bůh to ví. I přesto nás miluje a počítá s námi. Musíme se k němu ale vrátit, ne se od Něho odvracet, utíkat od Něho nebo mu dokonce zlořečit za to, co všechno dopustil. Nesmíme rezignovat a všechno vzdát ani se spoléhat sami na sebe s tím, že Boha nepotřebujeme a zachráníme se sami. Nezachráníme.

Máme mu důvěřovat a jako marnotratné děti se vrhnout do náruče Jeho milosrdenství...

własnością publiczną, pl.wikipedia.org


On může i zlo proměnit na dobro. On zvítězil, dokázal změnit i svou zdánlivou prohru, odsouzení, hrozné utrpení a smrt na velkolepé vítězství svým zmrtvýchvstáním.

On může proměnit, uzdravit náš svět i naše životy, i když mohou být jakkoli zpackané. Je jen potřeba uznat svá selhání a s důvěrou k Němu přijít. On může, jakkoli se to zdá nemožné.


ŽIVOT JAKO ŠACHOVÁ PARTIE


Kdo alespoň trochu umí šachy, dá mi zapravdu, že je to nádherná hra. A náš život se dá k této hře přirovnat. Nejsem jistě první, koho to napadlo ...

Hrajeme proti silnému nepříteli. A nehraje se o nic menšího než o život, dokonce o život věčný.

CC0, pixabay.com


A nám to nejde, moc to neumíme, nevíme jak táhnout, jak reagovat na protihráčovy tahy. Mnohdy neprohlédneme jeho úskoky, často naletíme na zdánlivou výhodu, za což zaplatíme vysokou cenu. Nejsme sto odhadnout jeho strategii, kam nás chce dostat a sami jsme líní nebo neschopní zvážit pro a proti z možností, které sami máme. Řečeno jednoduše, nemáme nárok.

Ale je tu Velký Šachista - Bůh, který ví, co a jak. Zná tuto hru dokonale. Zná nás i partii, kterou hrajeme. Zná všechny možnosti nepřítele, zná všechny naše možnosti i schopnosti, jak je můžeme využít. Pozná všechny naše tahy, ty, které jsme udělali, kde jsme chybovali i to, co bylo dobré. Zná i ty, které plánujeme udělat, jak jsme schopni reagovat na určitou situaci a který způsob hry nám nejlépe vyhovuje.

Můžeme říct, že ve své moudrosti nejen určil pravidla hry, ale i přesnou strategii naší partie, našeho života. Máme se řídit danými pravidly a uskutečňovat strategii, jak máme hrát. Tahy, které máme realizovat, které pro nás už předem připravil a vymyslel ...

Jde o to, jestli Mu budeme věřit, spolupracovat, hrát pod Jeho vedením, uskutečňovat Jeho strategii, kterou nám určil, i když jí třeba nebudeme zcela rozumět. Nebo se jí vzepřít a hrát si podle svého...

Ale i v případech, že selžeme, že nehrajeme, nejednáme tak, jak bychom měli, nespolupracujeme s tímto Velkým Šachistou a tím nezadržitelně spějeme ke katastrofě, to On s námi nevzdává. Stále nám nabízí možnost se k Němu vrátit, začít realizovat jeho tahy. On je má, má další náhradní řešení, možnosti, o kterých se nám ani nezdá. A to i v případě, kdy jsme svou partii již téměř prohráli a nezadržitelně se blíží MAT, který by byl naší konečnou porážkou.

Je jen potřeba uznat svá selhání a s důvěrou se obrátit na Šachistu a svěřit se Jeho vedení ...

Kdysi dávno jsem viděl film o jednom světovém šachistovi, který žil v období 2. světové války. Nepamatuji si už ani název filmu, ani o kterého šachového velikána se jednalo, ale jedna scéna se mi vryla do paměti.

Velmistr byl donucen, aby hrál simultánní partii s řadou nacistických prominentů. Obcházel stoly s jednotlivými šachovnicemi, potáhl, popošel k dalšímu ... Tak postupně vyhrával jednu partii za druhou.

Jeden soupeř, kterého porazil, nebo někdo z těch, kdo to sledovali - to už nevím - namítl, že vyhrát v téhle pozici není žádné umění nebo že by to zvládl taky. Vyměnili si tedy pozice, otočili šachovnici a pokračovali ve hře. Po několika tazích velmistr soupeře porazil, tedy z pozice, ze které před chvílí jeho soupeř prohrál.

Znovu si vyměnili strany a znovu velmistr otočil hru a dal soupeři mat.

A snad ještě jednou, kdy už měli kolem sebe spoustu diváků, kteří svorně tvrdili, že v téhle pozici se už hra nemůže otočit, že už není možné vyhrát, velmistr opět, k nesmírnému údivu všech a k nelibosti a zahanbení protivníka, zvítězil.

CC0, pixabay.com


Ano, Bůh ví, Bůh vidí, má přehled, každou situaci má pod kontrolou a na všechny má řešení. I pro ty, které se zdají bezvýchodné.

Budeme-li se Ho držet, jeho vedení, On dovede naši partii, náš život do zdárného konce, ke konečnému vítězství. I tehdy, když jsme nadělali spoustu chyb, ztratili cenné figury i pozice, on má řešení. Může to být těžké, může to stát mnoho úsilí i obětí... (Mnohdy je v životě, podobně jako v šachu, potřeba něco obětovat, abychom mnohem víc získali.) Budeme-li se držet Velkého Šachisty, zvítězíme s ním. On zná každou možnost, každý tah, kombinaci, variantu, všechno dokonale naplánoval, i možnosti, abychom se mohli rozhodnout ke způsobu hry, který je pro nás, který je nám tak nějak vlastní.

Dokonce i při chybných tazích, které děláme, přichází s náhradními variantami. I ze zlé, zdánlivě ztracené situace může vyvést ke zdárnému závěru. Je však třeba svěřit se jeho vedení.

Naším hlavním úkolem je tuto partii vyhrát, dosáhnout věčného života. Je to jediná partie, jediná možnost, která se nebude opakovat. Nebude žádná odveta ani další pokus. Přitom tento náš život, tato "šachová partie" není jediná, která se odehrává. Probíhají jich miliardy. A mnohé jsou více-méně propojené, ovlivňují jedna druhou.

Naše tahy, naše jednání, náš způsob života má vliv na rozhodování druhých. A opačně. Můžeme být paralyzováni nebo naopak povzbuzeni hrou ostatních, můžeme být druhým majákem, světlem na cestě nebo naopak příčinou jejich pádů.

geralt, CC0 Public Domain / FAQ, pixabay.com


Je spousta těch, kteří se na nás dívají a také my jsme pozorovateli, určitým způsobem účastníky životů ostatních. Vidíme do způsobu hry ostatních, pozorujeme jejich tahy, kombinace. Vidíme, že některá hra je krátká, skončí dříve než se mohla rozvinout, jiní bojují dlouhá léta. Některé partie probíhají klidně, jiné jsou plné emocí a zvratů. Někteří bezcílně tahají figurky, aniž by tušili proč a jaký je smysl této hry. Neví, proč vlastně hrají. Nevědí nic o Velkém Šachistovi.

Jiní se soustředí na získání nějaké výhody a je jim úplně jedno, že jejich král - duše - je smrtelně ohrožena. Mnozí svou partii vzdávají. Další v dobře rozehrané partii udělají chybu a vše ztratí, jiní se naopak nevzdávají a bojují v situacích, kdy by to mnozí vzdali.

Naším úkolem je, jak bylo řečeno, svou partii vyhrát. Ale máme zodpovědnost nejen za sebe, ale i za ostatní, předně za ty, kteří jsou nám nějakým způsobem svěřeni. V mnohém záleží i na nás, jak se budou odvíjet životní partie našich bližních...

V tom je naše svoboda i naše zodpovědnost. Můžeme buď žít život ve svobodě Božího dítěte, podle plánu, který nám ve své lásce a dobrotě vytyčil, uskutečňovat dobro, které připravil, abychom je vykonali a tak naplnit svůj život a dospět k vítězství.

Nebo se v opačném případě vyměnit svobodu Božího dítěte za svévoli a stát se otrokem egoizmu a všech možných vášní.

závislost, geralt, CC0 Public Domain / FAQ, pixabay.com


Tím se samozřejmě zvětší množství zla. To se dále rozrůstá a bují a jeho plody jsou katastrofy a zmar. Dobro, které nevykonáme, své plody nepřináší, protože nemá možnost ani vzniknout a rozvinout se. Ve světě tak čím dál víc vládne temnota a orientace lidí je stále složitější, ztrácejí směr a zvětšuje se riziko, že minou cíl, nenaplní smysl své existence a ... skončí v zatracení.

To je skutečnost, jak připomínají už zmíněná slova z Fatimy o tom, že mnohé duše padají do pekla. To je realita. Můžeme se ale divit, proč to tak je?

Řešení však naštěstí existuje!

Není ale dobré s ním otálet. Mohlo by se stát, že by se je nám už nemuselo podařit zrealizovat. Jako tomu šlechtici z dávných dob, který trávil veškerý čas na lovech. Na varování svého kaplana, aby se obrátil a dal si život do pořádku, říkával: "Na to je spousta času, budou mi stačit tři slova: "Pane, smiluj se." "Jednou, když byl zase na lovu a projížděl na koni nad srázem, kde tekla řeka, ho zastihla silná bouře. Zahřmělo, udeřil blesk, kůň se lekl, vzepjal se .... a jeho poslední slova toho šlechtice byla: "Ty pitomé zvíře!"

Roman Tomek

(Vydáno 24. 9. 2023; 28. 9. 2023 - 195 přečtení)

nickelbabe, pixabay.com


www.pexels.com

Sdílet

Související články:
Kain a Ábel (02.04.2024)
Sloužit nebo nesloužit? (27.03.2024)
Z deníku exorcisty 6: Démon únavy (24.03.2024)
Hříšnost, nemusí být překážkou (20.03.2024)
Co ještě musí přijít? (09.03.2024)
Jak Henoch (05.03.2024)
Z deníku exorcisty 5: Žena jako exorcista? (04.03.2024)
Páter Josef Toufar (25.02.2024)
Už jste to objevili? (25.02.2024)
Z deníku exorcisty 4: Satanova snaha manipulovat kněze (22.02.2024)
Radost čistého srdce (19.02.2024)
Životní jistota (13.02.2024)
Z deníku exorcisty 3: Pustina zoufalství (12.02.2024)
Zaseté semeno (12.02.2024)
Co je Boží vůle (07.02.2024)
Čelem k pravdě (05.02.2024)
„Náhodou“ měla naše rodina štěstí (29.01.2024)
Neužitečný smutek po napomenutí (25.01.2024)
Oblažující výpověď velkého vyznání víry (08.01.2024)
Tady je to zase (02.01.2024)
21 úkolů pro duchovní růst, staňme se těmi, kteří postupně mění svět. (07.12.2023)
O švýcarských hodinkách, hvězdách a Pánu Bohu (01.12.2023)
Křesťanská víra - 2. díl (28.11.2023)
Křesťanská víra - 1. díl (27.11.2023)
Podmínky pro získání plnomocných odpustků za duše v očistci je třeba začít, co nejdříve (25.10.2023)
Andělé (02.10.2023)
Spojenci (19.09.2023)
Příběh o hnízdě a ptáčcích (09.08.2023)
Pořiďte si klekátko (28.03.2023)
Nejdůležitější část svátosti smíření (23.03.2023)
Nestará se proč chybuje (21.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu XII (11.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu XI (10.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu X (09.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu IX (08.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu VIII (07.03.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu VII (06.03.2023)
Rozjímání na postní dobu VI: Spasitelský smutek, tedy srdce v kajícném rouchu (28.02.2023)
Postní rozjímání V: 40 dní šance (27.02.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu IV (25.02.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu III (24.02.2023)
Rafał Soroczyński: Každodenní úvahy na postní dobu II (23.02.2023)
Popeleční středa (22.02.2023)
Waldorfská škola - zkušenost katolických rodičů (13.02.2023)
Mějme srdce a oči otevřené (20.12.2022)
Dušičkové kázání jáhna Františka Řezníčka (oefa) z Lančova (05.11.2022)
4. přikázání: Cti otce svého i matku svou. Přikázání je obousměrné. Přehnaná rodičovská kritika je projevem narcismu (04.11.2022)
3. přikázání: Pomni, abys den sváteční světil. Krize svěcení neděle. (14.10.2022)
2. přikázání: Nevezmeš jméno Boží nadarmo. Zavládla pomýlená představa, že hřešit v přímém přenosu je vtipné (09.09.2022)
1. přikázání: Pověry, magie, věštby. Ďábel pracuje jako lichvář - půjčí rád, aby časem získal vše (01.09.2022)
Deset Božích přikázání v moderním světě – Úvodní rozhovor s biblistou Jozefem Jančovičem (22.08.2022)
Jak bojovat s hříchem - myšlenka z kázání o. Marka Dundy (06.07.2022)
Jak konat pokání v této postní době - impulzy z kázání o. Marka Dundy (02.03.2022)
Posedlost dnes (31.01.2022)
Buď mým Vůdcem (10.01.2022)
Slovo "náboženství"? (08.01.2022)
Ze života: Jak jsem pochopila pokání... (03.12.2021)
Učíte se i vy vidět všude impulsy Boží? (03.12.2021)
Exodus 90 (11.11.2021)
5 důvodů, proč Satan miluje porno (05.10.2021)
ZAMYŠLENÍ NA SVÁTEK sv. Cyrila a Metoděje, slovanských věrozvěstů (05.07.2021)
Nabídka programů v Hoješíně u Seče (20.06.2021)
Rozjímání online (26.04.2021)
Už jsi vykonal velikonoční svatou zpověď? (01.04.2021)
Komu patříme? (08.03.2021)
Nabídka programů Hoješín u Seče (06.03.2021)
Online ve světě - P. Dominik Chmielewski - příprava na velký půst (video) (24.02.2021)
Proč, duše křesťanská, nepřijímáš denně svatostného Spasitele, kdykoli se účastníš mše svaté? (21.02.2021)
Proč, duše křesťanská, nepřijímáš denně svatostného Spasitele, kdykoli se účastníš mše svaté? (12.02.2021)
Online duchovní obnova pro mládež (11.02.2021)
Paní a dívky u oltáře (26.01.2021)
Promluva jáhna Ladislava Kince z 24. 1. (24.01.2021)
Rozhovor s Bohem (15.01.2021)
Sebeodevzdání Bohu (26.11.2020)
Katolíci nemohou dovolit výjimky ze zákona o rozvodu, cizoložství, smilstvu, homosexualitě (10.11.2020)
V Kristu zůstávám Židem (08.11.2020)
Ježíšův učedník v době koronaviru (02.11.2020)
Exorcista P. Ľuboslav Petričko: Nenávistné myšlenky v sobě nesou smrt (20.10.2020)
P. Marian Kuffa: Co je to Boží požehnání? (01.09.2020)
Víru je třeba předkládat za každou cenu (28.08.2020)
Zázračný kříž v Limpias (23.07.2020)
27. DOBROTA - vlastnost charakterního člověka (07.07.2020)
Pavol Hucík: Harry Potter mánie ukazuje, že člověk je duchovní bytost. Děti touží po věcech mezi nebem a zemí. (05.07.2020)
Co Bůh chce, abych dělal? (16.06.2020)
26. INTEGRITA - vlastnost charakterního člověka (15.06.2020)
25. ZDVOŘILOST - vlastnost charakterního člověka (03.06.2020)
Všichni jsme nositeli radosti (21.05.2020)
Jako on už nebude žádný (15.05.2020)
Emanuel Segatašja - chlapec, který se setkal s Ježíšem (14.05.2020)
24. ZDRŽENLIVOST - vlastnost charakterního člověka (05.05.2020)
Vzbuzení dokonalé lítosti - manuál (01.04.2020)
23. ZAKOŘENĚNOST - vlastnost charakterního člověka (06.03.2020)
Témata k zamyšlení od o. Lubora Dobeše č. 56 (05.03.2020)
Proměňující trpělivost - postní výzva lásky 1 (05.03.2020)
Svědectví o Pompejské novéně (03.03.2020)
Překladač aneb Jak se změnily hodnoty života (20.02.2020)
22. VÍRA - vlastnost charakterního člověka (19.02.2020)
21. VESELOST - vlastnost charakterního člověka (17.02.2020)
14 zázračných účinků mše svaté (07.02.2020)
20. VĚRNOST - vlastnost charakterního člověka (22.01.2020)
Témata k zamyšlení od o. Lubora Dobeše č. 49 (16.01.2020)
19. VELKODUŠNOST - vlastnost charakterního člověka (16.01.2020)
18. VDĚČNOST - vlastnost charakterního člověka (13.01.2020)
17. UPŘÍMNOST - vlastnost charakterního člověka (02.12.2019)
16. ÚCTA - vlastnost charakterního člověka (18.11.2019)
15. TRPĚLIVOST - vlastnost charakterního člověka (13.11.2019)
14. SVATOST - vlastnost charakterního člověka (12.11.2019)
13. SOUCIT - vlastnost charakterního člověka (06.11.2019)
12. STŘÍDMOST - vlastnost charakterního člověka (30.10.2019)
11. STAROSTLIVOST - vlastnost charakterního člověka (15.10.2019)
10. SPRAVEDLNOST – vlastnost charakterního člověka (30.09.2019)
9. SKROMNOST – vlastnost charakterního člověka (23.09.2019)
8. ROZVÁŽNOST - vlastnost charakterního člověka (05.09.2019)
7. ODVAHA A ODHODLANOST - vlastnosti charakterního člověka (26.08.2019)
6. POKORA – vlastnost charakterního člověka (23.08.2019)
5. MÍRNOST – vlastnost charakterního člověka (14.08.2019)
4. ODVAHA – vlastnost charakterního člověka (09.08.2019)
Jak hlouběji prožívat mši svatou (02.08.2019)
3. LOAJALITA – vlastnost charakterního člověka (18.07.2019)
2. NADĚJE – vlastnost charakterního člověka (03.07.2019)
1. MOUDROST: vlastnost charakterního člověka (20.06.2019)
Setkání pro holky v Rajhradě (21.03.2019)
Postní předsevzetí (04.03.2019)
Uvedení do pravd katolické víry (27.02.2019)
V Ježíši začíná a ožívá přislíbená budoucnost (01.02.2019)
Mše svatá pro mládež: z kázání - zkratka pro duchovní život CTNTF (31.01.2019)
Jedině láska nás polidšťuje (31.01.2019)
Homilie papeže při eucharistii s panamským duchovenstvem, katedrála v Panama City (30.01.2019)
Promluva papeže při pobožnosti Křížové cesty 25. ledna 2019, Panama – Cinta Costera (29.01.2019)
Promluva papeže Františka na zahájení Světového dne mládeže 24. ledna 2019, Panama (28.01.2019)
Nové farizejství dláždí cestu příchodu Antikrista (24.11.2018)
Sqělba (31.10.2018)
Pane, nikdo jiný... (01.10.2018)
Protože Bůh je... (26.09.2018)
Témata k zamyšlení od o. Lubora Dobeše... č. 11 (04.09.2018)
Modlitba ke svaté Barboře (16.06.2018)
Máš živou víru? (10.06.2018)
Pohled na tvář Ukřižovaného zve k přemožení démonů nedůvěry, apatie a rezignace (16.02.2018)
Desatero na prázdniny (25.06.2017)
Týden modliteb za duchovní povolání (02.05.2017)
Zamyšlení jáhna Ladislava Kince - 1. neděle postní A - 5. 3. 2017 (06.03.2017)
Společenství, které zachraňuje (21.01.2017)
Z myšlenek otce Jiřího Balabána - sv. Václav (13.12.2016)
Den reformace – tragické memento pro luterány i katolíky (30.10.2016)
Žena v adventu (12.10.2016)
Jak jsem se snažil nemodlit (21.06.2016)
I v kuchyni a mezi hrnci prochází Pán (12.04.2016)
Týden modliteb za duchovní povolání a Světový den modliteb za duchovní povolání (11.04.2016)
Rok milosrdenství a pastorační aktivity ve farnosti Vrchlabí (18.03.2016)
Církev má průhledně nakládat s majetkem (11.03.2016)
Nastala postní doba (14.02.2016)
Jarní prázdniny u sester "klarisek" (12.02.2016)
Síla, kterou někdy nevidíš hned (07.02.2016)
Zamyšlení se nad exhortací papeže Františka na faře ve Vranově nad Dyjí (10.01.2016)
Co mám dělat se svým synem? (05.01.2016)
Vánoce Svatého roku milosrdenství (31.12.2015)
Cena daru z nedostatku (08.11.2015)
O odpouštění vin (06.11.2015)
P. Vojtěch Kodet: Pohlédl na něho s láskou - 2. část (30.10.2015)
Pohlédl na něho s láskou - 1. část (27.10.2015)
Připisování jmen andělům (28.09.2015)
Jak se žije v klášteře? (23.08.2015)
Setkání na nad exhortací papeže Františka (02.06.2015)
Víkend pro mámu a dceru - Máma a já (16.05.2015)
Nechme svůj život uchvátit a proměnit Vzkříšením (07.04.2015)
P. Vojtěch Kodet - Milost svátosti smíření (přednáška) (29.03.2015)
Myšlenky z duchovní obnovy III. (12.03.2015)
Myšlenky z duchovní obnovy II. (07.03.2015)
Myšlenky z duchovní obnovy (05.03.2015)
Boží obraz nenajdu v komputeru či encyklopedii (15.02.2015)
Mnozí křesťané jsou dnes obětí těch, kdo nenávidí Ježíše (12.02.2015)
Víru předávají hlavně ženy (09.02.2015)
Pamatovat si první setkání s Kristem je pro křesťana nezbytné, aby nezvlažněl (08.02.2015)
Kázání P. Mariána Kuffy také o referendu v Prešově – video (06.02.2015)
Kontemplovat evangelium a nikoli televizní seriál (06.02.2015)
Předmisijní kázání z Třebíče (05.02.2015)
Kdo miluje Boha, je svobodný (26.01.2015)
Jít ke zpovědi není jako jít do čistírny (25.01.2015)
Dovolím Bohu, aby mne měl rád? (31.12.2014)
Mlčení (27.12.2014)
Papež o strachu před nezištnou Boží štědrostí (14.11.2014)
Považovat druhé za lepší, tak se vytváří atmosféra svornosti (06.11.2014)
Desatero klidu (18.10.2014)
Odpuštění – texty z Nového zákona (16.10.2014)
První národní eucharistický kongres ČR v říjnu 2015 (23.09.2014)
Škola křesťanského života - duchovní obnova (09.09.2014)
Nezapomeňte nahlásit děti do náboženství (07.09.2014)
Kdo čte evangelium, nachází Krista (05.09.2014)
Církev – nová smlouva a nový lid (09.08.2014)
Zajímavá a poučná myšlenka sv. Alfonse z Liguori (07.08.2014)
Duchovní život jako naslouchání (15.07.2014)
Myšlenka k nedělnímu evangeliu - Nejsvětější Trojice (16.06.2014)
Šest pravd víry (04.06.2014)
Sv. Alfonz Liguory -Láska a čistý úmysl. (03.06.2014)
Teologický kurz 2014/2015 (03.06.2014)
Bůh miluje i ´mamlase´, kterého já ´nemusím´… (28.05.2014)
TV Lux: FUNDAMENTY - nový diskusní pořad rozebírá Katechismus Katolické církve (28.05.2014)
Církev je svatá navzdory našim hříchům (11.05.2014)
Homilie otce Nika ke 3. neděli velikonoční (10.05.2014)
Cesta do Emauz je symbolem naší cesty víry (08.05.2014)
Co protestanty provokuje na katolících? (07.05.2014)
Homilie papeže na kanonizaci Jana XXIII. a Jana Pavla II., nám. sv. Petra (07.05.2014)
Exorcista a filosof Sante Babolin o tekutém ďáblu (02.05.2014)
Homilie papeže Františka při Velikonoční vigilii, bazilice. sv. Petra (29.04.2014)
Všichni jsme pro všechny drahocenní (10.04.2014)
Myšlenka sv. Terezie z Avily o nezbytnosti modlitby (08.04.2014)
Nevěřit každému a nevěřit všemu (04.04.2014)
Exercicie pro ženy v Prosiměřicích (25.03.2014)
Odpuštění přináší uzdravení (24.03.2014)
Ukotvit lásku v každodenním životě (06.03.2014)
Srovnejme si žebříček životních hodnot (27.02.2014)
Spisovatelka J.K. Rowlingová, autorka knih o Harry Potterovi (27.02.2014)
Jak máme konat s užitkem rozjímání? (26.01.2014)
Jaká musí být duše, aby napravila své chyby? (26.01.2014)
Co činit, aby byl boj proti chybám z pýchy pocházející vítězný? (26.01.2014)
Jak začátečníci chybují s pýchou? (26.01.2014)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 28. 09. 2023 | 624 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace