Zajímavé...

Homeopatie a Církev. Jak je to ve skutečnosti?

detcos, CC0 Public Domain, pixabay.com Slovenská komora homeopatů začala bojovat o uživatele z řad katolíků. Ujišťuje, že Církev s homeopatií nemá problém. Je to opravdu tak?

Ve svých sponzorovaných příspěvcích na sociálních sítích nabízí komora homeopatů zdroje, které mají dokazovat spojení nejvyšších představitelů Církve nebo známých světců s homeopatií. Jmenuje konkrétní osobnosti od papeže Pavla VI. po matku Terezu, kteří homeopatii užívali nebo nepřímo podporovali.

Je zjevné, že homeopaté pochopili měnící se postoj společnosti k otázce homeopatické léčby a snaží se nově ovlivnit zajímavou cílovou skupinu.

V posledním období téměř všechny relevantní slovenská média přinášely materiály s jednoznačným obsahem, když poukazovaly na fakt, že homeopatie není měřitelná vědeckými přístupy a je založena na placebo efektu.

Je tedy logické, že homeopaté zareagovali velkými kampaněmi, nejprve na billboardech, nejnověji na facebooku, ve kterých cílí na potenciální klienty. Těch z řad věřících lidí nebude málo, protože duchovně žijící lidé mohou mít přirozenou tendenci k léčbě, která se člověku věnuje komplexně a ještě je i podle homeopatů přírodního charakteru.

Mezi křesťany jsou na homeopatii velmi vyhrocené názory. Ale to, že z homeopatie bychom dnes neměli dělat hon na čarodějnice a zařazovat ji do oblasti bílé magie, tvrdí i Podvýbor pro bioetiku teologické komise Konference biskupů Slovenska ve svém prohlášení z roku 1996, které bylo pak v roce 2008 a 2013 doplněné a potvrzeno.

KBS jasně rozdělila otázku homeopatie do dvou rovin, do teologické a medicínské, přičemž zdůraznila, že celkově jde o problematiku medicínskou a v takové odborné oblasti by se měla také posuzovat.

Pravda je, že i v samotném Vatikánu homeopatie není tabu a mnohá křesťanská společenství nebo řehole se k homeopatii hlásí jako k údajně přírodní metodě bez vedlejších účinků.

Etický problém však v rozhovoru pro Postoj naznačil šéf lékárnické komory Ondrej Sukeľ, který vidí problém v tom, kdy vystudovaný lékař předepisuje svým pacientům homeopatii, přestože je z vědeckého hlediska nad rámec placebo efektu neúčinná.

Je zde však původ homeopatie, tedy prvotní myšlenka jejího zakladatele německého lékaře Samuela Hahnemanna, který se hlásil k zednářům, a při léčbě zdůrazňoval "životní sílu", která odpovídala esoterickému pohledu na svět. Ale dnešní homeopatie má množství odstínů, její výroba je technizovaná a mnoho lékařů s diplomem z medicíny se již pyšní titulem homeopat. O spojitosti s původní esoterickou teorií se tedy často obecně již nedá moc mluvit.

V duchovní rovině však nadále může hrozit jisté nebezpečí, na které upozornili například někteří němečtí kněží. Podle nich je třeba být ostražitý, pokud někdo z homeopatů zdůrazňuje učení o "životní síle", což už je ideologie v rozporu s křesťanským učením.

Některé homeopatické školy se snaží zahrnout do léčby i duševní a spirituální problémy člověka. Existují i ​​formy moderní homeopatie, které jsou spojeny s jinými ezoterickými terapiemi a myšlenkami, jako je například astrologie, ezoterika nebo šamanismus. Dlouhodobé zabývání se homeopatií tak může v takových případech vést k celkové změně způsobu myšlení, které ovlivňuje světonázor.

Zajímavé je, že zatímco naše komora homeopatů propaguje, jak pozitivní vztah má Církev k homeopatii, němečtí homeopaté na své stránce uveřejnili článek, který otevřeně připouští, že z teologického pohledu je myšlenka samovyléčení pomocí vnitřní životní síly opravdu v rozporu s křesťanským étosem.

Němečtí homeopaté však zdůrazňují, že od dob zakladatele Hahnemanna tento původní myšlenkový koncept nestojí v popředí a mnozí ho do své léčby nepřebírají.

Tento pohled na věc má vlastně i KBS, který problematiku posouvá do odborné roviny. Zde by se měla pohybovat veřejná debata o tom, jestli může být homeopatie postavena před zákonem na stejnou úroveň jako klasická medicína. Protože zde začíná i končí nejpodstatnější etický problém celé homeopatie.

Zuzana Hanusová

Převzato z www.postoj.sk, článek z 8. 8. 2016 naleznete zde.

logo- postoy.skSdílet

Související články:
Je jóga jenom cvičení? (14.09.2020)
Páter James Manjackal: Proč je jóga neslučitelná s Kristem (20.04.2020)
Jóga, okultismus a magie - skutečný příběh (18.02.2020)
New Age je spiritualitou post-křesťanského Západu - jeho bývalý stoupenec vysvětluje proč (13.02.2020)
Vybíráme z duchovní poradny o. Matúša Marcina: CO KDYŽ JSEM SNĚDL NĚCO DÉMONICKÉHO? (19.10.2019)
Eschatologie – o posledních věcech člověka a lidstva 14. - reinkarnace (29.05.2019)
Zábava, která se může vymstít (18.11.2018)
Zanechala čarodějnictví, nyní varuje před démonickým pozadím Jógy (03.11.2018)
Znamení zvěrokruhu, léčení krystaly a akupunktura (14.09.2018)
Kardinál: Místo ezoteriky "Bůh, který nám vychází vstříc" (+ Život Cirkvi vo svete 12/2018) (25.03.2018)
TV Lux: vKONTEXTE (94) HOMEOPATIE - ANO NEBO NE? (05.11.2017)
Proč je tetování v módě (12.10.2017)
Bývalá hinduistka Vasanti Watkinsonová: Jóga a křesťanství nejdou dohromady (16.07.2017)
O piercingu a tetování (12.02.2017)
Dalajláma je opět v Česku. "Jeho Svatost" je prý "to nejlepší z lidstva". Tak se na to podívejme... (17.10.2016)
Svědectví, životní příběh lékařky - homeopatičky (09.08.2016)
Ďábel není hvězda, ale reálné zlo (20.07.2016)
Suvenýr, který může změnit život (25.06.2016)
Jak to s tou homeopatií vlastně je? - definitivní odpověď (20.06.2016)
Doporučit homeopatii jako lék je nemorální (09.05.2016)
Zuzanka nepotřebuje homeopatii (01.04.2016)
Video: Marián Kuffa: Jaký postoj zaujmout k homeopatii a dalším metodám (25.05.2015)
Jóga jako vstupní brána zlého ducha (14.08.2014)
Jóga, gravidjóga a křesťanství (odpověď P.Vojtěcha Kodeta na otázku) (11.04.2014)
Otec James Manjackal: Co je špatného na homeopatii? (24.05.2013)
Jak mě podvedla homeopatie (video) + Okultní praktika - homeopatie (článek) (24.03.2012)
Varování před léčiteli (20.09.2011)
O účinnosti homeopatie na kongresu lékarů (22.01.2011)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 09. 08. 2016 | 5078 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.postoj.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace