
Božský Spasitel přislíbil, že vyslyší prosby toho, kdo ho bude prosit pro slzy jeho přesvaté Matky.
V dnešní den si zvlášť připomínáme bolestné slzy Panny Marie. Tento svátek má počátek ve zjeveních Pána Ježíše sestře Amálii zbyčovaného Spasitele z ústavu misionářek Ukřižovaného Spasitele v Brazílii.
Příběh zjevení:
Příbuzný sestry Amálie byl velmi zarmoucen, protože jeho manželka byla těžce nemocná. Podle úsudku lékařů jí nebylo pomoci. Se slzami v očích naříkal její muž: "
Co jen bude s našimi dětmi?" Sestra Amálie velmi cítila se svým příbuzným. Obrátila se proto na Božského Spasitele.
Dne 8. listopadu 1929 pocítila vnitřní vnuknutí, aby spěchala ke svatostánku. Odešla tedy do kaple a klečící na stupních oltáře, prosila: "
Spasiteli můj, když nemůže být N. N. jinak zachována svým dětem, jsem ochotna obětovat za ni svůj život. Co mám dělat?"
Ježíš odpovídá: "
Když chceš dosáhnout té milosti, pros mě pro slzy mé Matky."
Sestra Amálie se ptala: "
Jak se mám modlit?"
Tu jí Spasitel určil tyto povzdechy:
"Ó, Ježíši, pohleď na Mariiny krvavé slzy a bolestmi probodnuté srdce Té, která Tě na zemi milovala a v nebi nejvroucněji miluje.
Ó, Ježíši, vyslyš naše prosby pro bolestné slzy Tvé nejsvětější Matky!"
Pán dodal ještě:
"
Má dcero, o co mě lidé prosí pro slzy mé Matky, dám jim láskyplným způsobem. Za nějaký čas předá moje Matka tento poklad vašemu ústavu jako magnet milosrdenství."
Růženec
Zaslíbení Božského Spasitele, že jeho Matka později ústavu odevzdá poklad, se vyplnilo dne 8. března 1930. Tehdy klečela sestra Amálie opět na stupních oltáře, a to na levé straně. Najednou zahlédla před sebou Paní nevýslovné krásy. Byla oděná ve fialovém rouchu s modrým pláštěm a na hlavě měla bílý závoj. Usmívajíc se, vznášela se nad zemí. V ruce držela růženec, který sama nazvala "Coroa" (korunka, věnec - růženec). Jeho zrnka zářila jako slunce a byla bílá jako sníh. Matka Boží, podávaje ho naší sestře, říkala:
"
Je to růženec mých slz, který můj Syn svěřuje vašemu ústavu jako podíl ze svého odkazu. Jak se ho máte modlit, už víte. Můj Syn mě chce tímto způsobem zvlášť uctít, proto rád uděluje milosti, o které lidé prosí pro mé slzy.
Tento růženec přispěje k obrácení mnohých hříšníků, zvláště spiritistů. Ústavu Ukřižovaného Spasitele je vyhrazena zvláštní čest, že totiž vyprosí obrácení mnoha členů této zhoubné sekty. Tímto růžencem přemáhá se ďábel a ničí se vláda pekla. "- Nato Nejsvětější Panna odešla
Růženec, odevzdaný Matkou Boží sestře Amálii, se skládá ze 49 bílých zrnek, které jsou sedmi bílými většími zrnky rozdělené na sedm desátků, podobně jako na růženci Sedmibolestné. Jsou na něm ještě tři malá zrnka a medailon plačící Panny Marie. Tím máme být vedeni, abychom uctívali Marii, svou Matku, pro její bolesti, při kterých prolévala hojné slzy.
Místo "Věřím v Boha" se modlíme:
"
Ukřižovaný Spasiteli! Klečíc u Tvých nohou obětujeme Ti Slzy té, která Tě doprovázela vroucí a soucitnou láskou na Tvé bolestné křížové cestě. Dej, ó dobrý Učiteli, abychom porozuměli naučení, které nám dávají bolestné slzy Tvé svaté Matky, abychom Tvou vůli plnili na zemi, a tak se stali hodnými v nebi Tebe po celou věčnost chválit a velebit." Amen
Na velkých zrnkách:
"
Ó, Ježíši, pohleď na Mariiny krvavé slzy a bolestmi probodnuté Srdce té, která Tě na zemi nejvíce milovala a v nebi nejvroucněji miluje."
Na sedmi malých zrnkách:
"
Ó, Ježíši, vyslyš naše prosby pro bolestné slzy Tvé nejsvětější Matky!"
Na konci se opakuje třikrát na malých zrnkách:
"
Ó, Ježíši, pohleď na Mariny krvavé slzy a bolestmi probodnuté Srdce té, která Tě na zemi nejvíce milovala a v nebi nejvroucněji miluje."
Závěrečná modlitba:
"
Ó Maria, Matko lásky, bolesti a milosrdenství!
Prosíme Tě, spoj své prosby s našimi, aby Tvůj Boží Syn Ježíš, na kterého se pro Tvé slzy s důvěrou obracíme, milostivě vyslyšel naše volání a nám kromě milostí, které tímto růžencem vyprosíme, ráčil také udělit korunu věčného života. Amen."
Na medaili:
Bolestná Matko, Tvoje Slzy ničí moc pekla. Skrze Tvou Božskou laskavost, ó nejspoutanější Ježíši, zachraň svět před jeho hrozným kacířstvím!
Pane, Tvá nejsvětější Vůle ať se stane všude a ve všem, neboť jen v Tobě je ukrytý věčný život. Amen.
V Brazílii a v jiných zemích se tvoří skupiny z 30-ti rodin. Každá rodina se v určený den o 19. hodině modlí ve spojení s bolestnou Matkou a z lásky k ní růženec k uctění jejich slz. Nemusí se tedy všechny rodiny modlit růženec denně, ale každá jen jeden večer v měsíci, a přece se tato modlitba koná po celý měsíc.
Byly jí vyprošené už mnohé milosti.
Božský Spasitel přislíbil, že vyslyší prosby toho, kdo ho bude prosit pro slzy jeho přesvaté Matky. Konečně, vždyť je známo, že Spasitel úctu bolestí své Matky zvlášť odměňuje. Mnozí oznamují, že se jim dostalo zvláštních milostí a vyslyšení takzvanou "
Růžencové novénou".
Modlili se růženec k uctění slz Panny Marie po devět dní, přijali sv. svátosti a konali skutky lásky k bližnímu.
- Od řeholních osob jsme slyšeli, že se jim tato modlitba stala milým zvykem a že jí děkují za mnoho a mimořádných milostí, které dosáhly.
Proto se ji modlí i několikrát denně, aby vyprosily milosti sobě, obrácení hříšníkům, bludařům a nevěřícím, přispěly misionářům a vysvobozovaly duše z očistce.
-
Věřící, zbožná a horlivá duše ví, za co může a má dobrotivého Spasitele prosit pro slzy Jeho nejsvětější Matky.
To vše majíce na zřeteli, nedivme se, že církevní představený tento způsob úcty bolestí Matky Boží nejen blahovolně připouští, ale ho i šíří, ano, i dovoluje, aby se slavil Svátek slz Panny Marie 20. února, jak tomu bylo v ústavu misionářek Ukřižovaného Spasitele v Bahii.
Úcta k slzám Panny Marie je Pánu velmi milá. Po drahocenné Krvi, kterou Spasitel vylil za nás, není nic víc vzácnější před Bohem nad bolestné slzy Jeho svaté Matky.
Pán Ježíš stále obětuje Nebeskému Otci své utrpení a svou Krev za naši spásu a přeje si, abychom je i my spolu s ním obětovali, jak to učil i ve zvláštních zjeveních své vyvolené duši (např. sestra M. Marta Chambonová). Podobně si přeje, abychom si zbožně a vděčně připomínali slzy Jeho Matky a Jemu je obětovali.
Slzy, ty jsou naším pokladem, protože pro nás byly vylité. Jsou nejmilostivější modlitbou Svaté Panny za nás.
Imprimatur
Ján, biskup, Spišská Kapitula
21. 5. 1935, N.O. 1266/1935
Převzato z
FC - Medžugorje,
článek naleznete
zde.