O zjeveních svatého Mikuláše, biskupa a divotvůrce, jednoho z nejuctívanějších světců Řeckokatolické církve, jsem se dozvěděl až na naší pouti v srpnu 2020. To, co řekl Zuzaně, které se zjevil v lese, je aktuální a velmi důležité i dnes...
Tradice o zjeveních na Ľutinské hůrce říká toto:
19. srpna 1851 ráno, asi kolem deváté hodiny, na svátek Proměnění Páně (podle juliánského kalendáře) šla Zuzana Fekete se třemi dětmi sbírat houby na ľutinskou horu. Když přišla na místo, kde nyní stojí u Kaple sv. Mikuláše s pramenem Svatý kříž, vylekaná si klekla na zem, neboť spatřila v bezprostřední blízkosti slavnostně oblečeného biskupa, který se podobal na svatého Mikuláše zobrazeného na ikoně místního ikonostasu.
Biskup se přísným pohledem podíval na polekanou ženu a kárajícím hlasem řekl: "
Dnes je velký svátek Páně, zbožný lid je v chrámu, zpívá na liturgii a ty tu sbíráš houby?"
Zuzana se strachem odpověděla: "
Otče, já vím, že je dnes svátek, ale já jsem chudá žena, mám tři děti a nemám jim co dát k obědu na stůl."
Světec pokračoval: "
I včera jsi mohla nasbírat houby, ne dnes ráno! Proto Bůh trestá lidstvo, protože si neváží neděle a svátky. Nechce se účastnit svaté liturgie a namísto chval svými ústy uráží Boha. Na památku našeho setkání se zde má postavit svatý kříž. Toto všechno řekni svému duchovnímu otci."
Potom světec zmizel. Děti neviděly nic, ale byly také přestrašené, protože viděly polekanou mámu, která jim zakázala o této události hovořit. Ani knězi Zuzana neřekla nic.
Světec se jí zjevoval na silnici, v lese a upozorňoval ji, aby splnila jeho příkazy. Řekl jí, že pokud nepostaví na určeném místě kříž, oněmí. Nakonec se odhodlala vše říci místnímu knězi Štěpánovi Rojkovičovi. On jí ale neuvěřil. Neuvěřili jí ani lidé a nazvali ji "bláznivou Zuzanou".
Jednoho dne ráno, když zvonili na "Anděl Páně", se Zuzaně doma opět zjevil světec s posledním upozorněním. Hned vyběhla k rychtáři, aby se na něj přišel podívat. Když tam přišli, rychtář nic neviděl, ani neslyšel a proto Zuzanu také považoval za bláznivou. Jenže v ten den oněměla.
Hned zavolali lékaře, přišel úřední lékař, prešovský (diecézní) a třetí lékař - psycholog z Košic. Ti zjistili, že Zuzana je tělesně a duševně zdravá a že ztráta řeči je záhadná - nevysvětlitelná. Otec Rojkovič se rozhodl dát udělat kříž a postavil ho tam, kde to podle Zuzany světec přikázal. Sám ho brzy posvětil. Při posvěcení zvolala Zuzana zřetelným hlasem: "
Opět ho vidím". Otec Rojkovič ji uklidnil se slovy: "
Buď pokojná, i já ho vidím". Od té chvíle začala Zuzana mluvit a místní duchovní i věřící jí uvěřili.
Po těchto událostech Zuzana brzy denně chodila do lesa. Jednoho dne se jí opět zjevil svatý Mikuláš na místě, kde nyní stojí Kaple Zesnutí Přesvaté Bohorodičky a požádal ji, aby předala otci duchovnímu odkaz, aby na místě jejich setkání byla postavena kaple zasvěcená Panně Marii. Na důkaz jejich setkání daroval svatý Mikuláš Zuzaně Mariánskou ikonu, kterou měla dát otci duchovnímu, jako podklad obrazu pro budoucí svatyni. Zuzana ikonu zanesla otci Rojkovičovi. Ten svolal kurátory, rychtáře, svědky a společně dali ikonu do pokladny, kterou zamkli. Jeden klíč zůstal na faře a druhý u hlavního kurátora.
Druhý den šla Zuzana na totéž místo, kde ji už čekal svatý Mikuláš. Opět jí daroval stejnou Mariánskou ikonu. Zuzana i tuto odnesla na faru. Otec Rojkovič svolal kurátory a svědky, mezi nimiž byl přítomen i římskokatolický kněz z Pečovské Nové Vsi. Otevřel pokladnu s úžasem zjistili, že tam první ikona není. Tato událost jim pomohla uvěřit. I římskokatolický kněz si před Zuzanou klekl a prosil ji o odpuštění, protože jí dříve také nevěřil a vysmíval se jí. O těchto událostech sepsali zápis, který otec Rojkovič poslal na Řeckokatolický biskupský úřad v Prešově.
Následovalo důkladné vyšetřování biskupským úřadem a krajským lékařským sborem. Zjistilo se, že Zuzana je duševně i tělesně zdravá a že obsah zjevení v ničem neprotiřečí věroučným a mravním zásadám Katolické církve.
Výsledky šetření byly poslány do Říma na příslušnou kongregaci, která je schválila. 24. května 1855 poslal papež Pius IX. Apoštolské breve, kde jsou zapsány všechny odpustky, které lze na Ľutinské hoře získat.
Tyto a další info o poutním místě najdete na odkazu:
(
http://www.putnickemiesta.sk/putnicke-miesta-na-slovensku/greckokatolicke-eparchie/litava-2/)
(Na Fatym.com vydáno 26. 8. 2020; 4. 12. 2020 - 677; 5. 12. 2021 - 2368; 5. 12. 2022 - 3357; 5. 12. 2023 - 4002 přečtení)
*********
O těchto zjeveních částečně hovoří i kazatel v promluvě o poutní slavnosti v Lutině v neděli 23. 8. 2020, které si můžete poslechnout i
v článku o naší pouti.