Jen asi třicet km od státních hranic, nedaleko Hornu, leží významné mariánské poutní místo Maria Dreieichen – jedno z nejkrásnější poutních míst v Rakousku.
Jak to začalo…
Historie tohoto poutního místo se datuje do roku 1656, kdy se na tomto místě Matyáši Weinbergerovi zjevila Panna Maria. Na základě jejího pokynu zhotovil voskovou sošku Piety a umístil ji na trojici kmenů dubů, proto název Marie Dreieichen – Panna Marie Třídubská. Zbytky kmene dubu jsou dodnes k vidění za svatostánkem.
Místo bylo nedaleko hojně využívané poutní cesty do Mariazell a stalo se brzy vyhledávaným cílem zejména moravských poutníků.
Roku 1680 udeřil do dubu blesk, který zničil korunu dubů a vosková soška pochopitelně nemohla vydržet. Byla nahrazena řezbou z lipového dřeva a (soška je dnes umístěna v kapličce u pramene)
A jak to pokračovalo…
V roku 1733 byla dokončena první zděná kaple. Blízký klášter v Altenburgu převzal správu místa (1740), roku 1744 byl položen základní kámen kostela (toho, který zde stojí dodnes) a místo se stalo velice významným a hojně navštěvovaným.
Josefínské reformy poutě i procesí omezily, ale zcela zastavit se je nepodařilo, poutníci sem mířili stále. Největší "slávu" zažívalo místo v polovině 19. století. O velké úctě k Panně Marii Třídubské vypovídá i zvyk udržovaný zejména poutníky z Moravy. Když totiž odcházeli, zpívali mariánské písně a postupovali pozpátku, aby si pohled uchovali co nejdéle.
O blízkém vztahu našich FATYMských oblastí k tomuto místu svědčí mimojiné i značné množství různých uměleckých zpracování sošek, obrazy a kapliček Panny Marie Třídubské. Například obraz v kostele ve Štítarech, kaplička ve Vranově v Bítovské ulici, ...
Co vidíme dnes?
Kostel je považován za jeden z nejkrásnějších v Rakousku, nese stopy baroka i rokoka. Výzdoba stropu je z dílny štukatéra Johanna Georga Hoppela a rakouského barokního malíře Paula Trogera (jeho díla jsou v této části Rakouska také v klášterech Geras, Altenburg, Melk, Zwettl), dále malířů Josefa Hauzingera a Johanna Wenzela Bergla.
Hned u kostela začíná krátká mozaiková křížová cesta vedoucí k prameni navržená roku 1983 Herbertem Puschnikem. Nad pramenem stojí kruhová kaple s valenou klenbou, krytou sedlovou střechou.
Z Vranova nad Dyjí k Panně Marii Třídubské na konci července vyrazily také pěší poutnice – jak pouť probíhala se dočtete
zde
Zdroje:
- letáček Wallfahrtsbasilika Maria Dreieichen
- https://www.novinky.cz/vase-zpravy/zahranici/rakousko/1087-45269-v-maria-dreieichen-najdete-bozi-stopy-i-misto-kde-se-ukryval-prosluly-grazl.html