V tyto dny opět probíhá
Trnavská novéna, kterou
můžete sledovat na TV Lux
a Radiu Lumen.
V článku se dozvíte, co se událo a proč se tato novéna každý rok v Trnavě koná.
A také to, že i v dnešní době má své odpůrce...
Kopie římského obrazu Panny Marie byla ve velké úctě. Začátkem roku 1663 začali Turci postupovat na sever. Paša Ahmed Kőprőlüzade připravoval úder křesťanským vojskům s cílem dobýt opěrné body za Dunajem a pokořit křesťanskou Evropu. Po vybudování mostu přes Dunaj u Štúrova (Parkánu) od 5. července 1663 Turci rychleji pokročily. Porazili uherské voje u Štúrova a 26. září dobyli Nové Zámky, Nitru, Levice a Novohradských župu.
I když Trnava měla pevné městské hradby, mnozí opouštěli město. Ostřihomská kapitula se odstěhovala do Prahy a v Trnavě zůstali jen někteří kanovníci a kněží jezuitského řádu. V takové panice jim zůstala jen víra.
Ve zmíněné době, v červenci 1663, udála se v Trnavě mimořádná a lidsky nevysvětlitelná událost. Na obraze Panny Marie v Dómu sv. Mikuláše se objevily krvavé slzy. Matka Boží varovala, ale Matka Boží i chránila město. Vždyť jak si vysvětlit, že v bezprostřední blízkosti drancující Turci Trnavu nenapadli? Drancovali v Hlohovci, na Svaté Kateřince, v Nitře, ba některé tlupy zabíhaly až po Pezinok a Modru. A Trnava zůstala uchráněna. Přicházíme k jedinému závěru:
byla to Boží pomoc, byla to přímluva nebeské Matky.
Tato lidsky nevysvětlitelná událost žila v srdcích i myslích věřících.
O pětačtyřicet let později, při vyšetřování opětovného slzení obrazu (27. listopadu 1708), svědkyně Alžběta Turociová uvedla, že její zemřelá matka ji již zavázala, aby vůči tomuto obrazu, který viděla krvavými kapkami slzet, projevovala zvláštní úctu. I Juraj Mártonfi ve své práci (Denuit erumpens ...) z roku 1709 vzpomíná: "
Dozvěděl jsem se od starších obyvatel města o nepřetržité tradici, která říká, že před onou hroznou porážkou, kterou křesťané utrpěli od Turků u Štúrova v roce 1663, tento obraz se krví potil a na těch místech, kde tento krvavý pot vycházel, ještě dosud lze vidět stopy po barvě krve."
Podobné zprávy zaznamenal i trnavský rodák kanovník Andrej Kürtösi. On dal v roce 1697 postavit i první oltářík s obrazem Panny Marie v kapli Svatého kříže. Mezi svědectvími mariánské úcty je i slovensky psaná základina Martina Torena z roku 1698.
Zdroj:
http://www.trnava.fara.sk/panna-maria-trnavska-lady/...
Převzato z
www.magnificat.sk,
soubor článků ze 14. 11. 2016 s názvem
Pozvánka na film Bitka pri Viedni, Bratislava – Dúbravka, Prezentácia rovnomennej knihy, Niekto má niečo proti Novéne?, Panna Mária a Turci, Kto nenávidí demokraciu naleznete
zde.