Sestra Zdenka riskovala svůj život, aby zachránila pronásledované kněze. Její činnost však odhalila Státní bezpečnost a tehdejší Státní soud ji za údajnou velezradu odsoudil k 12 letům odnětí svobody a vedlejším trestům. Svatý otec Jan Pavel II. ji jako první Slovenku prohlásil za blahoslavenou v září 2003.
Příběh jemné, ale zároveň silné ženy snažící se chránit nevinné za cenu vlastního života. To zachycuje nový dokumentární film Zdenka, který o životě blahoslavené sestry Zdenky Schelingové natočila dokumentaristka
sestra Ivica Kúšiková, SSpS.
Veřejnosti ho poprvé představí v úterý 12. listopadu na mezinárodním
Festivalu svobody
v Bratislavě (v 19:10 hod. v Domě kultury Zrcadlový háj), který organizuje Ústav paměti národa.
"Zdenka byla obyčejný člověk se svými touhami a potřebami. Její výjimečnost spočívá ve velikosti její lásky a odvaze za tuto lásku zaplatit. Můj zájem o dokumentární zobrazení jejího příběhu byl inspirován historickým zkoumáním a podrobným zmapováním událostí, spojených s organizováním nerealizovaného útěku skupiny šesti kněží přímo z justiční věznice v Bratislavě, "vysvětlila pro Postoy Ivica Kúšiková. Historické bádání bylo úkolem historičky Veroniky Zwiewkové, její práce byla publikována ve Vydavateľstve Michala Vaška pod názvem Život za mřížemi.
Dokument Zdenka přibližuje divákovi atmosféru počátku padesátých let, pronásledování domnělých odpůrců komunistického režimu, metody práce tajné policie. Příběh sestry Zdenky se prolíná s příběhem soudce, který stál v čele Státního soudu, instance, která odsoudila mnoha nevinných politických vězňů. O vzestupu, pádu a obrácení se soudce říká ve filmu jeho syn. "Katarze, touha po odpuštění a ochota odpustit jsou dalšími silnými a nadčasovými momenty filmu. Dokument ukazuje, jak různě reaguje člověk na hraniční situace. V střetu bezmocného člověka vůči dočasné moci režimu nakonec paradoxně vítězí ten, co v očích světa prohrává. A jeho odpuštění je znamením naděje pro ty, kteří touží vymanit se ze sítě zla, "uvedla historička Veronika Zwiewková.
S výrobou filmu jeho tvůrci začali v lednu 2013 a skončili v létě. "Podařilo se nám objevit velmi vzácný kontakt na člověka, který má s životním příběhem sestry Zdeňky přímou souvislost. Natáčeli jsme svědectví na Oravě, v rodné vsi sestry Zdeňky v Krivej, v klášteře milosrdných sester sv. Kříže v Trnavě, v Cerové a v Podunjaských Biskupicích, kde je sestra Zdenka pohřbena, ale také v Berlíně, "vysvětlila autorka.
Projekt byl ukončen v říjnu 2013 s finanční podporou Konference biskupů Slovenska a Audiovizuálního fondu. Film bude možné zakoupit na DVD nosičích od prosince 2013.
@@@@
TRAILER FILMU "ZDENKA"
spustíte ZDE
Kdo byla sestra Zdenka?
Sestra Zdenka, vlastním jménem Cecília Schelingová (1916 - 1955), byla řeholní sestrou Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže. Jejím posláním bylo sloužit nemocným v nemocnici, kde působila jako ošetřovatelka. Po nástupu totalitní moci, začátkem 50. let, zvláště pomáhala politickým vězněm, hospitalizovaným v bratislavské státní nemocnici. Tak jako víceré řeholní sestry i ona riskovala svůj život, aby chránila pronásledované kněze.
Posledním, kterému sr. Zdenka pomáhala, byl zatčený salesián Štefan Sandtner. Její činnost odhalila Státní bezpečnost a při vyšetřování ji podrobila brutálnímu mučení. Na základě vynuceného přiznání ji Státní soud v roce 1952 za údajnou velezradu odsoudil ke 12 letům odnětí svobody a vedlejším trestům. S podlomeným zdravím prožila rok jako pracující vězenkyně, další dva roky bojovala s onkologickým a tuberkulózním onemocněním. Jako nevyléčitelně nemocná byla z vazby propuštěna. Zemřela ve věku nedožitých 39 let. V roce 2003 ji papež Jan Pavel II. jako první Slovenku prohlásil za blahoslavenou, čímž vyzdvihl její mimořádnou lásku a oběť.
Lukáš Melicher
Fotografie z natáčení (Ivica Kúšiková a Michal Fulier) naleznete v původním článku
ZDE., 8. 11. 2013.
Převzato z
www.postoy.sk
Další zajímavé odkazy:
http://www.pametnaroda.cz/witness/index/id/1681
http://www.katopedia.cz/index.php?title=Zdenka_Cec%C3%ADlia_Schelingov%C3%A1