Vánoce jsou, nebo mají být svátky pokoje a míru. Ne všude však mohou lidé slavit narození Spasitele v klidu a pokoji. Přináším vánoční přání a prosím: Vzpomeňte v modlitbě na naše trpící bratry a sestry v Kristu, kteří nemohou slavit Vánoce tak jako my. A buďme vděční za to, co máme.
VÁNOČNÍ PŘÁNÍ
Na adventním věnci už hoří čtvrtá svíce.
To už hoří všechny, těch svíček není více.
Už nastává čas Vánoc,
doba klidu, míru...
Kéž by vskutku byl
všude klid a mír!
(Z mé sbírky básní: "Zastav se na chvíli",
vydal A.M.I.M.S. Vranov n D. v roce 2004)
V Iraku zrušili oslavy Vianoc
23.12.2010, Kirkuk-Irak, (AP, magnificat.sk) — Irackí kresťania v stredu zrušili oslavy Vianoc po celej krajine, keďže moslimskí militanti hrozili novými a novými útokmi na už aj tak obliehané kresťanské komunity, doteraz zhrozené z krvavého útoku na bagdádsky katolícky chrám spred dvoch mesiacov.
Rada kresťanských denominácií Iraku odporučila zrušiť verejné vianočné bohoslužby z obáv pred naplnením týchto hrozieb ako aj preukázania zármutku nad obeťami tohto atenátu i iných krvavých udalostí.
Kostoly v mestách Kirkuk a Mosul na severe krajiny , v Basre na juhu a v hlavnom meste Bagdáde potvrdili, že nebudú robiť žiadnu vianočnú výzdobu a neuskutočnia večerné omše. Vyzývajú svojich farníkov, aby sa vzdali vianočného dekorovania svojich obydlí.
Arcibiskup Louis Sako , Kirkuk. ” Nevieme nájsť žiadne žriedlo radosti. Situácia kresťanov je veľmi ponurá.”
foto AP, Bohoslužba v Iraku , rok 2007
Převzato z
www.magnificat.sk a článek
zobrazíte zde.
...............................
Irak: Kresťania za betónovými múrmi
16.12.2010, Irak, (churchinneed.org, magnificat.sk)V – Bagdáde a Mosule boli postavené trojmetrové betónové steny, aby chránili miestnych kresťanov pred atentátmi počas bohoslužieb.
Bariéry a políciou strážené vstupné body pre ľudí vchádzajúcich do kostolov sú odpoveďou irackej vlády na rastúce hrozby násilia v predvianočnom čase. Hrubé múry sú zatiaľ najsilnejším signálom, ktorý hovorí o snahe vyhnúť sa opakovaniu útoku z 31. októbra , pri ktorom prišlo o život 58 ĺudí.
Bežné zhromaždenia kresťanov v parkoch, či pouličné festivaly boli výzvou cirkevných lídrov úplne zrušené. Arcibiskup Bashar Warda of Erbil sa pýta: „Čo bude nasledovať? “, popísal vstup do areálov svätostánkov ako vstup do internačných táborov, napriek tomu vyjadril vláde svoju vďaku za túto snahu.
Čokoľvek bude nasledovať, veriaci sú pripravení sláviť liturgie všetkými dostupnými spôsobmi a prostriedkami. Arcibiskup takisto povedal, že od atentátu v posledný októbrový deň opustilo Bagdad a Mosul už 2000 kresťanov a uviedol, že kontaktoval správcov farností, či dávali súhlas k budovaniu betónových oplotení, čo niektorí privítali, iní považovali za ďalšie zastrašovanie už aj tak zneistenej kresťanskej komunity.
Charitatívna organizácia Cirkev v núdzi vyslala do Zakha na hranici medzi Tureckom a Sýriou, kde je väčšina irackých kresťanov na úteku skoncentrovaných potravinovú pomoc v hodnote 33 300,-USD, ďalších 20 000,-USD zhromaždila pre pozostalých obetí októbrového atentátu a napokon 13 300,- USD je určených pre tých ktorí smerujú z Bagdadu a Mosulu do bezpečnejšieho Kirkuku a a Sulaymaniyahu. Cirkev v núdzi si dala oblasť Blízkeho východu ako absolútnu prioritu na žiadosť pápeža Benedikta XVI.
http://www.churchinneed.org/site/PageServer?pagename=mainpage
Převzato z
www.magnificat.sk a článek
zobrazíte zde.