Sestra Lucia z Fatimy blíže k blahořečení

Autor: Roman Tomek <roman.tomek(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavé..., Zdroj: www.magnificat.sk, Vydáno dne: 23. 02. 2017

děti z Fatimy, volné dílo, wikipedia Joseph Pronechen
Blog, 14.2.2017 - Právě v čase blížícího se 100. výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě se 13. února uzavřela diecézní fáze procesu kanonizace sestry Lucie, jedné ze tří vizionářů ve Fatimě. Oznámili to ze svatyně ve Fatimě i Diecéze Coimbra, kde se proces začal 30. dubna 2008.

Toto datum je i 11. výročím smrti sr. Lucie. První část procesu její kanonizace se začala v r. 2008, jen tři roky od její smrti, díky dispenzu emeritního papeže Benedikta XVI. (Církev normálně vyžaduje lhůtu 5 let od smrti kandidáta.) Stejné privilegium bylo poskytnuto Fatimskému papeži sv. Janu Pavlu II. papežem Benediktem XVI.

V oficiálním prohlášení svatyně její rektor o. Carlos Cabecinhas řekl, že tato zpráva ho naplnila "velkou radostí".

Uzavření tohoto kroku diecézního průběhu "procesu blahořečení a svatořečení Boží služebnice Lucie od Ježíše se uskutečnilo na 13. zasedání v Karmelu sv. Terezie v Coimbře. Oficiální závěr tvořila mše svatá díkůvzdání a po ní koncert s lisabonským symfonickým orchestrem a dětským chórem v Regionální konzervatoři v Coimbře.

Bylo to jako "příchod domů" pro sestru Marii Lucii od Ježíše a od Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Žila 57 let jako karmelitánka. Do řehole vstoupila po mnoha letech života jako sestra dorotejka.

Po diecézním procesu se dokumenty postoupí na přezkoumání na Kongregaci pro svatořečení v Římě.

"Jsem proto velmi šťastná, že se zde proces uzavřel," řekla sestra Angela Coelhová, vice-postulátorka kauzy sr. Lucie.

Od r. 2008 trvalo roky, než byly provedeny potřebné práce na zkompletování množství materiálů, které bylo třeba přezkoumat.

Byly zde svědectví 60 svědků, týkající se svatosti a heroických ctnostní sr. Lucie. Bylo třeba soustředit a prozkoumat všechny její zápisky.

"Každou stranu, kterou sr. Lucie napsala, bylo třeba úzkostlivě analyzovat a to mluvíme o 10 000 listech, které jsme shromáždili a deníku s 2000 stranami, kromě toho zde bylo mnoho osobních textů," řekla sr. Angela Coelho, která Lucii znala. Vysvětlila, že proces sr. Lucie trval dlouho, protože to byla "žena, která žila téměř 98 let a korespondovala s papeži od Pia XII. po sv. Jana Pavla II. i s kardinály a mnoha jinými. Diecézní fáze si vyžádala práci 30 lidí na plný úvazek. Bylo mezi nimi i 8 historiků a 18 teologů.

Sestra Angela zůstává postulátorkou kauzy svatořečení i bl. Františka a bl. Hyacinty Martových. Ty blahořečil sv. Jan Pavel II. na Fatimské výročí 13. května 2000. Sestra Lucie byla na jejich blahořečení přítomna.

Nyní je pohřbena se sestřenicí a bratrancem v bazilice Růžencové Panny Marie ve Fatimské svatyni.

V současnosti se připravuje oficiální materiál kanonizace - positio - a ten bude odeslán na vatikánskou Kongregaci pro svatořečení. Positio je obvykle velmi dlouhé - je to kompilace studií a zpráv komisí. Velmi důležité jsou i méně formální kroky.

Rektor Fatimské svatyně o. Cabecinho objasnil, co je nyní třeba: "Vyzývám vás všechny, abyste se za proces modlili, aby dospěl ke konci co možná nejrychleji. Všichni si uvědomujeme důležitost sestry Lucie - vizionářky - která žila tolik let. Má pověst svatosti a očekáváme, že se tento složitý proces bude podporovat modlitbami, ale jsme si jisti, že se všechno dobře dopadne."

http://www.ncregister.com/blog/joseph-pronechen/sister-lucia-of-fatima-takes-step-toward-beatification

děti z Fatimamy, volné dílo, wikipedia


Převzato z www.magnificat.sk,
naleznete v souboru s názvem Aktualizované! Adriana Meleková: Znásilnili ma migranti, Horely Korány, Bývalá moslimka: Adriana má pravdu, Bitka pri Viedni Zločiny „migrácie“, Prehľad správ, KINO: Bitka o Sevastopoľ - , 18. 2. 2017

Fatima, foto:Manuel González Olaechea y Franco, CC BY-SA 3.0