Nejlepší způsob komunikace s partnerem, jehož jazykem lásky jsou slova ujištění

Autor: Roman Tomek <roman.tomek(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavé..., Zdroj: http://zastolom.sk, Vydáno dne: 30. 07. 2016

láska, srdce, Fotoaparát: Smansung Nx1000, Public Domain CCO, pixabay.com Před několika lety, když byl můj manžel ještě mým snoubencem, jsme navštěvovali kurz přípravy na manželství. Jako čerství snoubenci jsme potřebovali veškerou dostupnou pomoc, abychom se připravili na celoživotní cestu v dobrém i zlém. Pravdou je, že jsme už byli rozhodnutí oddat se jeden druhému po celý zbytek našich životů, ale věděli jsme, že stále existují věci, které se můžeme naučit o směřování našeho vztahu. Takže když lektor kurzu přípravy na manželství označil knihu Pět jazyků lásky za materiál, na kterém budeme v kurzu pracovat, šli jsme do toho.

Pokud jste nečetli knihu Garyho Chapmanaje, tak jste přišli o hodně. Na celém světě se prodalo více než deset milionů kusů Chapmanova bestselleru. Není se čemu divit, protože těchto dvou set stran změnilo bezpočet vztahů včetně toho mého.

Chapman ve své knize vysvětluje, že lásku obvykle dáváme a přijímáme pěti hlavními způsoby: slovy ujištění, soustředěnou pozorností, dary, skutky služby a fyzickými doteky. Můj tehdejší snoubenec a já jsme si prohlíželi své materiály během dne a pak jsme diskutovali o našich jazycích lásky během občerstvení v mém maličkém obýváku. Můj snoubenec se neuměl rozhodnout mezi fyzickými doteky a soustředěnou pozorností (nakonec se ukázalo, že obojí). U mě byl vítěz jasný: slova ujištění.

Co nás Chapmanova kniha naučila - a předpokládám, že to učí většinu lidí - je to, že láska se nekomunikuje vždy stejným způsobem. Je to proto, že páry málokdy sdílejí stejný jazyk lásky. Můj manžel se mi například pokouší projevovat lásku medvědími objetími a tím, že tančí se mnou po kuchyni. S lítostí musím přiznat, že to není pro mě to pravé ořechové. Já jsem se zas pokoušela mému manželovi prokazovat lásku nesčetnými skutky služby. Vařím každé jedno jídlo a dřív než přijde domů, kontroluji, zda je dům bez chybičky. Nicméně, protože jeho primárním jazykem lásky nejsou skutky služby, snažit se to dělat pro něj je často jen ztrátou času. Jistěže, on moje gesta ocení. Ale to, jestli je nádobí umyté nebo se podlahy lesknou čistotou, nemá vliv na to, jestli se cítí být milován. Nejvíce nadšeně se cítí při jednoduchém pohlazení po tváři těsně před spaním. Co se mě týče, nejvíce pociťuji bezpečí, když poslouchám, co si o mně myslí a co ke mně cítí. Slova "Miluji tě" mě hřejí u srdce. Ale slyšet proč mě miluje, mě povznáší až do nebe. A naopak, hrubost, urážky, a dokonce i příkrý tón hluboko zraňují ty, jejichž jazykem lásky jsou slova ujištění.

Za čtyři roky, během kterých jsme přežili tři velká stěhování a později přišly dvě děti, se můj manžel docela vypracoval v naplňování mé nádrže lásky slovy ujištění. Nebyla to lehká cesta ani pro jednoho z nás. On si myslíval, že mi stačí jedna textová zpráva od něj denně (a já si zase myslela, že jedno objetí mezi dveřmi při příchodu domů ho udělá šťastným!). Ale cestou pokusů a omylů jsme zvládli jazyk lásky toho druhého.

Jak Chapman vysvětluje ve své knize, každý dokáže ocenit všechny jazyky lásky. I tehdy, když primárním jazykem lásky vašeho partnera nejsou slova ujištění, z těchto dovedností můžete těžit. Není to jen o občasných listech, textových zprávách, telefonátech nebo e-mailech. Není to ani o tom, abychom naše dny naplnili hlubokými konverzacemi. Je to o tom, co říkáte a jak to říkáte. Pokud mají být slova ujištění účinná, je třeba investovat do nich čas a ano, i lásku.

Zde je několik silných myšlenek, které ke mně přicházejí přes slova mého manžela. Pokud hledáte další smysluplné způsoby k vyjádření svých pocitů někomu, koho milujete, použijte je jako pomůcku. A tentokrát možná budou vaše slova mluvit hlasitěji než vaše skutky.

1. Pokora

Každý večer máme rituál, který nazýváme "Tři věci." Řekneme jeden druhému (1), že je nám líto, co jsme v ten den udělali (nebo neudělali) (2) za co jsme vděční a (3) jak víme, že ta druhá osoba je "ta pravá". Oba s manželem máme velké ego, takže je hezké, že máme bezpečný prostor na konci dne na uznání všech omylů, kterých jsme se vůči sobě dopustili. Položíme naše nedokonalosti před toho druhého. A dostává se nám odpuštění, pochopení a šance zkusit to znovu další den. Je to také dobrá příležitost pustit páru hněvu nebo pocitů zranění, takže nám v dlouhodobém horizontu nebudou vmetené do obličeje.

Pokud máte potíže říci promiň, je na to jeden dobrý způsob - odkaz. A neexistuje nic lepšího než pokorné srdce, které dokáže bourat zeď mezi dvěma lidmi.

Příklady slov pokory:

Lituji / Mrzí mě, že...
Příště se pokusím...
Mohl jsem / mohla jsem ___ dnes udělat lépe... Musel / a ses cítit (neklidně, zmateně atd.) Když já...


2. Vděčnost a uznání

Nic mě nenaplňuje víc než slyšet svého manžela, že si všiml malé věci, které pro něj dělám. Ať už mi pošle rychlou zprávu s poděkováním za chutný oběd, který jsem připravila, nebo jmenuje seznam činností během "Tří věcí", jeho vděčnost mi ukazuje, že to nepovažuje za samozřejmost. Jednoduchá vděčnost od srdce dává význam a smysl našim činnostem během dne.

Buďte konkrétní. Je nádherným darem pro druhou osobu ukázat, nakolik je jeho nebo její jedinečná úloha ve vašem životě důležitá. Totéž platí i pro vaše rodiče, přátele a kolegy.

Příklady slov uznání:

Oceňuji, že ty ...
Nemohl / nemohla jsem dnes udělat ___ kdyby nebylo tebe...
jsem vděčný / vděčná, že ty....
Jsem rád / ráda, že jsi moje (máma, sestra, přítelkyně atd.), protože...

3. Povzbuzení

Kromě toho, že jsem editorkou magazínu Uvěřili pro životní styl, jsem i manželkou a matkou. Není třeba připomínat, že v mém životě je mnoho oblastí, kdy mám možnosti projevit své nedostatky. Dokonce i ve dnech, kdy se cítím nejúspěšnější, ptám se sebe, jestli jsem nemohla to či ono udělat lépe. Můj manžel rozptýlí mé pochybnosti, když mi řekne, jak moc věří ve mne a v mé schopnosti.

On ví, že nejbláznivější čas pro mě je uprostřed dne. Nakonec, celé dopoledne jsem byla s dětmi, pokoušeje se vyvážit práci, povinnosti a mé duševní zdraví. Takže mi obvykle krátce zavolá, zeptá se, jak se mi daří a nabídne několik povzbudivých slov. Jednoduché "Jsi skvělá máma, jsi tak trpělivá a máš tak ráda děti!" stačí k tomu, aby mě přesvědčily, že mám všechno, co potřebuji ke zdolání další špinavé pleny a kousků jídla rozsypaných po celé podlaze. Kdo by řekl, že utrhnout si minutu na povzbuzení druhého může změnit postoj člověka po celý zbytek dne?

Příklady slov povzbuzení:

Věřím ti, protože...
Udělalo to na mě dojem, když jsi ...
Dobrá zpráva je, že...
Když potřebuješ pozvednout náladu, mysli na....


4. Soucit

Slova ujištění pro mě znamenají to, že vím, že mě pochopili. Manžel mě utěšuje, že mám někoho, kdo prožívá moje boje se mnou. Když mi řekne, že zná mé oběti a utrpení, cítím se k němu blíž. Cítím, jako by mi někdo pomáhal nést břemeno na mých bedrech.

Skvělý způsob, jak se vcítit do pocitů druhého, i tehdy, když mu zcela nerozumíte, je přemýšlet o tom, jak se asi cítí nebo co si myslí. Pomáhá si přeříkat, co víte o tom, čím daná osoba asi prochází.

Příklady slov soucitu:

To musí být skutečně těžké, když...
Neumím si představit, jak to musí být pro tebe těžké...
Zní to ... je to tak?
Umím si představit, jak si se tehdy cítil / a, protože...

5. Respekt a obdiv

Kdykoliv se s manželem ptáme párů na tajemství jejich dlouhého a šťastného manželství, respekt se nachází na vrcholu tří odpovědí. My možná respektujeme a obdivujeme lidi, které milujeme, ale jak často to vyjadřujeme slovy? Když mi manžel říká konkrétní důvody, proč mě respektuje, nemohu jinak, než cítit se milovaná. Takto mě povzbuzuje zůstat před sebou v pravdě, růst a pokračovat v následování svých snů. Posouvá mě to poznávat své silné stránky, které bych možná považovala za samozřejmé, zejména v zápasech každodenního života. Připomíná mi to, jak se naše osobnosti doplňují, protože u druhých často uznáváme to, čeho my sami máme málo.

Můj manžel mi každý den píše dopis. Někdy je jen na přilepeném lístku a někdy na dvou velkých papírech. Schová ho do mého laptopu nebo ho nechá na zrcadle v koupelně. Když to dělá, vždy se cítím ním poctěná, ať už poznamenává něco o mé kreativitě s dětmi nebo obdivuje mou schopnost pracovat dlouho do noci. Povzbuzuje mě to být stále nejlepším provedením svého já, kterým dokážu být. A na oplátku, pomáhá mi to budovat naši rodinu.

Ukažte své milované osobě, že ho nebo ji respektujete tak, že budete mluvit zdvořile a dávat komplimenty. Buďte konkrétní a upřímní. Když s něčím nesouhlasíte, zdržte se hodnotících řečí. Raději dávejte otázky nebo navrhněte si o tom ještě promluvit. Konečně, je v pořádku být rozdílní. Slova ujištění jako skutek lásky by měly být zaměřeny na druhou osobu, nikoliv na vás.

Příklady slov respektu:

Dobrá práce...
Jsem tak vděčný / á, že jsi v mém životě, protože...
Kéž bych mohl / mohla ___ způsobem, jak to děláš ty.
Obšťastňuje mě, když ty...
Jsem na tebe hrdý / á ...


Nyní si možná pomyslíte: "Ty jsi tedy fakt náročná." Je to pravda. Potřebuji slova ujištění. Prahnu po nich. Vy možná toužíte po něčem jiném. Pokud si nejste jisti, jaký je jazyk lásky vašeho milovaného, otestujte se a zjistěte to. Po přečtení knížky jsme můj manžel a já věděli, jakým jazykem lásky hovoří ten druhý - ale nedokázali jsme ho začít používat za jeden den. Je třeba si hlouběji promluvit, neustále praktikovat a poskytovat laskavou zpětnou vazbu, a tak se naučit, jak "mluvit" jazykem toho druhého. I tak je vždy co zlepšovat. Je dobré, že máme celý život na to, abychom na tom společně pracovali.

Zdroj: http://verilymag.com/2015/08/five-love-languages-dr-gary-chapman-words-of-affirmation-marriage-preparation-romance-relationships

Převzato z http://zastolom.sk/, článek z 26. 7. 2016 naleznete zde.

srdce z květin, zdroj: www.pixabay.com, Licence: CC0 Public Domain / FAQ


manželé, láska, zdroj: www.pixabay.com, Licence: CC0 Public Domain / FAQ