Francouzi odstraní památník Jana Pavla II.

Autor: Roman Tomek <roman.tomek(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavé..., Zdroj: www.lifenews.sk, Vydáno dne: 18. 05. 2015

Francouzský správní soud v Rennes nařídil odstranění sochy, kterou postavili na počest papeže Jana Pavla II. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že je v rozporu s normami o sekularisu.

Památník na počest papeže Jana Pavla II. nainstalovali v roce 2006 na náměstí, které nese jméno polského papeže, v městské části Ploërmel, v departementu Morbihan regionu Bretaň.

Soud odkazuje na princip sekularismu zakotveného ve francouzské ústavě a v Zákoně o oddělení mezi církvemi a státem z 9. prosince 1905. Informuje o tom Rádio Vatikán s odvoláním na informace francouzských médií.

Soudci tvrdí, že problém není socha, která zobrazuje papeže s vyrytou jeho známou výzvou "Nebojte se", ale že je umístěna pod obloukem, který má na vrchu kříž. Podle soudu má tedy 8-metrový památník pro své umístění a svou velikost ostentativní charakter, a tím porušuje ústavu.

Soudci dali městské části Ploërmel šest měsíců na odstranění památníku. Starosta Patrick Le Diffon se chce proti usnesení odvolat. Tvrdí, že odstranit oblouk s křížem nemůže bez souhlasu autora sochy, protože je součástí díla a ten jakýkoliv zásah odmítá.


Zdroj: http://spravy.pravda.sk, 6. 5. 2015

Převzato z http://www.lifenews.sk/, článek (+ obrázek sochy) naleznete zde.

Naleznete také na:
http://sk.radiovaticana.va/news/2015/05/06/...

Zajímavá reakce Maďarska: (18. 5. 2015)
Maďarský starosta Francúzom: “Nechcete sochu Jána Pavla II.? U nás je miesta dosť”
http://www.hlavnespravy.sk/madarsky-starosta-...

SueKrebs, CC0 Public Domain / FAQ, http://pixabay.com