Ministr zdravotnictví pro legalizaci potratového preparátu

Autor: Roman Tomek <roman.tomek(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavé..., Zdroj: email HPŽ ČR, Vydáno dne: 11. 01. 2013

1 Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09) v online rozhovoru pro idnes.cz tvrdí, že: "prostředek, který může způsobit potrat i v období prvních měsíců těhotenství, bude muset být zaregistrován i u nás".

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o registraci prostředku Mifegyne (RU-486) je výhradně v rukou vnitrostátních orgánů, lze těžko jeho vyjádření chápat jinak, než jako politické rozhodnutí vnutit českému prostředí další nástroj na zabití dítěte před narozením.

Odpověď ministra Leoše Hegera je o to smutnější, že právě on je v pozici, kdy má možnost umělé potraty omezit a zajistit kvalitní osvětovou kampaň, aby odborná i laická veřejnost sama potraty odmítala.

Ministr Leoš Heger ministerstvo zdravotnictví řídí jako zástupce strany TOP09, která se prezentuje jako strana konzervativní. Hnutí Pro život ČR nezaznamenalo na prosby mnoha občanů žádnou reakci ani předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga.

Potratový prostředek Mifegyne není šetrnější k ženám ani k jejich dětem, které mají být usmrceny. Naopak přesouvá trauma z usmrcení z lékaře na ženu a potraty v rozporu s platnou legislativou přesouvá ze zdravotnického zařízení do domácího prostředí se všemi riziky.

Bližší informace k protestu proti registraci přípravku Mifegyne (RU-486) jsou k dispozici na adrese http://prolife.cz/?a=24&id=142

OTÁZKA: Je pravdou, že brzy by měla být povolena "potratová pilulka"? Nechce se mi věřit, že by to mohla být pravda. Děkuji za odpověď.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09): Potratová pilulka je u nás již několik let k dispozici. Nový preparát, který je již v Evropě zaregistrován a bude muset být zaregistrován i u nás, je mnohem razantnější prostředek, který může na rozdíl od prvního preparátu způsobit potrat i v období prvních měsíců těhotenství. Tento prostředek bude moci použít pouze lékař v případě, kdy by mohl být potrat proveden tzv. miniinterupcí, protože postup bude bezpečnější. Jsem si vědom, že téma potratů je velmi choulostivé, žijeme však ve státě, kde jsou za přísně definovaných podmínek potraty povolené. A v tom případě, pokud se potrat provádí, je vůči ženě povinnost použít co nejšetrnější postup. Nerad bych tímto svým stanoviskem vyvolal dojem, že si myslím, že umělé potraty jsou něco chvályhodného. Naopak rád konstatuji, že počet provedených potratů u nás stále klesá. 10.01.2013 14:39

2