Ozývá se nám bratr Stanislav z misií na Ukrajině

Autor: Irena Brožová <brozova.irena(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavé..., Vydáno dne: 22. 12. 2012

Na začátku prázdnin 2012 odešel na misie na Ukrajinu působit dlouholetý spolupracovník FATYMu Vranov n/D pan doktor Stanislav Doležel.
Bratr Stanislav napsal následující informace a zároveň i prosbu.
Se souhlasem pana Stanislava zveřejňujeme dopis, který napsal otci Markovi.


Milý otče,

zdravím Vás a Vám blízké také přátele z Lančova z Ukrajiny, kam jsem s pomocí Boží včera dorazil.
V místním Caritasu ještě neměli žádného Čecha a ani kontakty s Českem nemají. Byl jsem vřele přivítán a též s nadějemi, že pomohu nejen po stránce medicínské, ale i jinak díky kontaktům, které někde ve světě mám. Pomoc přicházející sem z Německa, je už stále menší a nepravidelná. Shání se prostředky na důležité sociální dílo, kde se dá. Je zde centrum drogově závislých. A co je skutečnou (jak mi ředitel Caritasu řecko-katolický kněz Ihor Korankevycz řekl) epidemií, je závislost na alkoholu. Lidé ze zoufalství pijí, až se upijí. Pak pomoc rodinám, matkám s dětmi, postiženým atd. Od místních organizací (pokud existují) a státu nedostanou nic. Řecko-katoličtí kněží neberou plat. Vše tedy je v rukou Božích a závisí jen na pomoci ze zahraničí. A to mluvím o západní Ukrajině, na východě je ještě hůř. Píši dopisy s prosbami o pomoc finanční a materiální do světa, kde mám nějaký kontakt. Nejdříve přes Itálii a co se týče speciální materiální pomoci přátelům do Česka. Podobnou situaci jsem viděl někde v Brazílii, ale tam to přeci fungovalo ze strany státu lépe a vydatná pomoc z Německa navíc proudila. Do Německa se budu ještě obracet přes přátele také.
Moc si zde váží toho, že sem přišel pro ně nezištně pracovat dobrovolník z Česka a rádi by požádali i českou stranu (církev) o nějaké finanční prostředky. Napadlo mne ,,misijní dílo" (pan Šlégr, jestli se nemýlím). Prosil bych Vás, otče, o adresu, abychom se na něj mohli společně obrátit a nějakou referenci, která by podpořila tuto pomoc, kterou zde také já prezentuji nejen za Němce, ale také za českou stranu. Děkuji Vám.

Stanislav Doležel


Pokud by někdo chtěl přispět, či jakkoliv pomoci, ať se obrátí na otce Marka Dundu (731 402 742; marek@fatym.com).