Pouť ke svaté Zdislavě z Křižanova v Křižanově

Autor: Táňa Dohnalová <Howkie[zavináč]centrum[tečka]cz>, Téma: Bylo, Vydáno dne: 02. 06. 2008

V Křižanově jsme oslavili svátek naší rodačky - sv. Zdislavy, patronky rodin.

Mnozí ví, že svatá Zdislava působila v severních Čechách na hradě Lemberk, ale nesmíme zapomenout, že pochází z Křižanova. Minulý rok jsme oslavili 100 let od její beatifikace.


Socha sv. Zdislavy na Svaté.


Letos se začala pěkná tradice; mši svatou sloužil otec dominikán, který působí v Jablonném v Podještědí. V klášteře, který sama sv. Zdislava založila pro dominkánský řád, jehož byla sama terciářkou, a kde jsou uloženy i její ostatky. Příště snad také přijede někdo z otců od sv. Zdislavy z Jablonného. V sobotu odpoledne se sešli mladí na kopci, kterému se říká Svatá k slavení mše svaté.


Svatá.

Legenda
Podle legendy sv. Zdislava jako malá utekla do lesa v doprovodu své sestry, aby se stala poustevnicí. Ofka, její sestra ji doprovodila jen k lesu, dál se bála, proto Zdislava šla sama. Doma to Ofka prozradila a rodiče pro Zdislavu jeli. Mezitím si Zdislava udělala malý dřevěný křížek, natrhala hrnek borůvek a modlila se všechny modlitby, které znala až se unavila a usnula.Kříže, které si poutníci na Svatou vyrobili na památku legendy.


Cestou potkali muže, který hledal dceru Elišku. Dozvěděli se, že v lese je starý kulhavý medvěd. Všichni se ještě více lekli a najednou slyší velký křik. Muž poznal hlas své dcery Elišky. Běželi tím směrem a vidí Zdislavu jak stojí před medvědem a říká Elišce: "Polož ten hrnek s medem. Říkám ti, že nejde na tebe, ale na med." Medvěda potom zkolili dospělí. Zdislava jej ale zadržela a tak zachránila Elišku i sebe.

Jak říkal i otec Augustin při mši sv. - byla odvážná.

Svatou v posledních několika letech vybudovali místní farníci z Kadolce. Postavili altánek, z kamenů vybudovali oltář, postavili kříže a dokonce na strom pověsili kropenky. Také upravili cestu.
Zveme vás k bližšímu pohledu na Svatou.


Svatá - pohled od Kadolce.Cesta ke Svaté směrem na Heřmanov.Upravená cesta od Kadolce.Kříže na Svaté.


Kropenky na Svaté.Oltář na Svaté.Bývalá hradní kaple.Kostel sv. Václava a sv. Zdislavy v Křižanově.Kostel sv. Václava a sv. Zdislavy zevnitř.

Mše svatá.
Dominikán o. Augustin při mši sv. mluvil o tom, že Zdislava je naším vzorem ve statečnosti. Nejen pro svou nebojácnost, když se utekla modlit do hlubokého lesa, ale také proto, že byla ochotná nasadit svůj život pro chudé, tak jako M. Tereza z Kalkaty. Statečně a s láskou se starala o děti své i těch kdo potřebovali. Uzdravovala je bylinkami a nejednou se stal i zázrak. Vypráví se, že díky její přímluvě Bůh vzkřísil několik mrtvých.
Zdislava je patronkou dnešní doby, kdy rodina a manželství ztrácí význam. Ženy zapomínají na své poslání - být matkami, které svůj život darují především svým dětem a manželovi. Možná to mnohé ani neumí. Můžeme prosit sv. Zdislavu o pomoc. Ona ví, jak je rodina důležitá a určitě nám může pomoci.
Až pojedete kolem Křižanova, nezapomeňte se zastavit v kostele. Bývá většinou otevřený.